Najlepšie kancelárske notebooky 2021

 

Notebooky sú v kancelárii dnes plnou náhradou za klasické stolové počítače. Výhodou pre firmy i zamestnancov je, že si ho pracovník môže vziať aj domov a prípadne na ňom dorábať prácu alebo pracovať home office.

 

Dobrý kancelársky notebook by mal mať najmä dostatočnú operačnú pamäť pre vykonávanie niekoľkých akcií naraz, patričný výkon, veľkosť harddisku a najmä v batérie. Veľmi dôležitá je dostačujúca výdrž batérie. V našom článku sme pre vás pripravili prierez jednotlivými cenovými hladinami kancelárskych / pracovných notebookov v roku 2021. Budeme sa venovať jednotlivým dôležitým bodom, na ktoré treba pri kúpe kancelárskeho notebooku pamätať a zbytočne ho nepreplácať.

 

Obsah:

 

Vyberáme najlepší kancelársky notebook

Ako sme už spomenuli, kancelársky notebook si vyžaduje predovšetkým dlhú výdrž batérie, čo znamená bezproblémový chod aj po viacerých hodinách práce. Určite nechcete, aby ste notebook nemohli pohodlne využívať pri obchodných stretnutiach a na mítingoch, respektíve neustále hľadali nabíjací adaptér.

Dôležitý je tiež dostatočne veľký harddisk. Najmä pri pracovných notebook je dôležité pravidelne si zálohovať dáta, aby v prípade ich vymazania či poškodenia disku ste mali zálohu k dispozícii. Menší pevný disk ešte sčasti rieši zadováženie  externého harddisku. Ale všeobecne harddisk je tá súčasť počítača, ktorú pomerne ľahko viete dokúpiť a zväčšiť si tak priestor na ukladanie vašich dát.

Zamerajte sa na  výdrž batérie, hardisk, RAMku a procesor. Na ostatných parametroch môžete ušetriť.

Čo sa týka rýchlosti a výkonu, pre bezproblémový chod programov budete potrebovať silnejšiu operačnú pamäť RAM. Dnešné notebooky pracujú na technológii DDR3, rýchlejšie a drahšie notebooky na technológii DDR4 SDRAM a aktuálne sa začínajú vyrábať DDR5.

Výber kancelárskeho notebooku do veľkej miery závisí najmä od toho, koľko ste ochotní do neho investovať. Tiež treba zohľadniť charakter práce a technické požiadavky programov, ktoré pri práci plánujete využívať. Najlepšie je preto jednotlivé kancelárske notebooky rozdeliť do cenových hladín, ktoré zohľadnia ich výkonnosť a ponúkané technické parametre na prácu.

Kancelárske notebooky

Tip: Online nástroje, ktoré zefektívnia prácu v každej kancelárií

 

Cena od 400 do 500 eur

Pod cenovú hranicu 400 € už kancelársky notebook neodporúčame. U lacnejších notebookov je buď problém s batériou, alebo majú malý pevný disk, no častejšie platí aj jedno aj druhé.

V tejto cenovej skupine možno dostať notebook s procesorom rady i, ktoré zaručia dostatok výkonu pre pohodlnú prácu bez náhlych pádov systému či sekania aplikácií. 4 GB pamäte RAM, ktoré za túto cenu dostanete je tiež dostatočných, no ak je možnosť, zoberte radšej 8GB (ale nie na úkor procesoru).

Čo sa týka diskov, dostanete iba priemerný, a preto je dobrý nápad prikúpiť si väčší disk, prípadne externý. Najväčší problém v tejto cenovej skupine bude ale výdrž batérie, ktorá nebude ktovieako veľká. Preto ako prenosný pomocník nebude notebook za túto cenu veľmi efektívny.

Tip: Acer Extensa 215 

Kancelársky notebook Acer Extensa 215

Tip: HP 255 G7

Kancelársky notebook HP 255 G7

 

Cena od 500 do 800 eur

Výkonnejšiu batériu dostanete u notebookov nad 500 €. Zároveň k tomu dostanete i väčší displej a priemerne 8 GB operačnej pamäte RAM. A to už je pamäť, ktoráezvládnu aj pomerne vysoké zaťaženie, samozrejme ak nebudete pracovať s náročnými grafickými programami, ako je napríklad Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Cinema 4D a iné.

V tomto prípade je rozhodne rozumné riešenie kúpiť si notebook s tzv. dedikovanou grafickou kartou.  Čo sa týka procesorov, aj v tomto prípade odporúčame kúpu procesora s označením i (za túto cenu aspoň procesor i5 / i7).

Výhodné je tiež si vybrať výrobok s pevným hliníkovým telom a displej s technológiou IPS – dostanete široké pozorovacie uhly a príjemné farby. Pri grafickej karte si vystačíte aj s integrovanou v procesore.

Tip: Dell Vostro 3580-2386

Kancelársky notebook Dell Vostro 3580-2386

 

Cena od 800 do 1000 eur

Pri notebookoch okolo 1000 € už môžete počítať s naozaj solídnym a výkonným kancelárskym notebookom, ktorý bude disponovať najmodernejšími technológiami. Výkon sa tu opiera o procesory novej generácie KabyLake s označením i7.

Čo sa týka operačnej pamäte, tak menej ako 16 GB RAM vtejto cenovej relácii neberte. Rovnako disky už majú vyššiu úroveň, pričom ich poruchovosť je nižšia. Displej v tejto cenovej hladine neponúkne nič extra výnimočné, pretože to pre štandardné kancelárske notebooky vystačí. Základom je rovnako technologický štandard IPS –  široké pozorovacie uhly a živé farby.

Aj batéria je na tom podstatne lepšie ako pri lacnejších výrobkoch. Za bežného používania by mala byť výdrž batérie v priemere minimálne 6 hodín kancelárskej práce. Ak ale máte tú možnosť vziať výkonnejšiu, tak si radšej priplaťte. Na dobrej batérii sa neoplatí šetriť.

K práci určite pomôže aj podsvietená klávesnica a samozrejme i jej numerická časť, takže budete môcť písať čísla veľkou rýchlosťou.

Tip: Asus N705FN-GC017T

Pre túto cenovú uvádzame ako skvelý tip model Asus N705FN-GC017T, ktorého prednosťou je predovšetkým veľká obrazovka, 17″ displej. To vám umožní mať prehľad o viacerých spustených programoch nara, aj keď zrovna nie ste pripojený na externý monitor.

Kancelársky notebook Asus

 

Cena nad 1000 eur

V tejto cenovej kategórii samozrejme dostanete to najlepšie z najlepšieho – spoľahlivý kancelársky notebook aj pre tú najnáročnejšiu prácu. Treba si ale dobre zvážiť, či si za kancelársky notebook priplatíte, alebo či nie je výhodnejšie investovať do lacnejšieho z predchádzajúcej cenovej kategórie a o pár rokov si opäť zadovážiť nový kancelársky notebook. Vždy tak budete mať záruku modernej technológie a za nižšiu cenu.

No tí, ktorí na cenu až tak nepozerajú, dostanú naozaj výkonné zariadenie s veľmi odolnou a pevnou konštrukciou. Odporúčame zamerať sa na výrobky od Dell, Asus a Lenovo, pretože v tejto cenovej relácii tieto značky patria medzi absolútnu špičku.

Tip: Dell Latitude 7400-5902

Ako tip tu uvádzame kancelársky notebook Dell Latitude 7400-5902, ktorý je z kvalitných konštrukcií a má naozaj nadupané parametre.

Kancelársky notebook Dell Latitude
Dell Latitude 7400-5902

 

Obrázky: unsplash.com, heureka.sk

 

Redakcia

Redaktor magazínu Pcčko.sk. Snaží sa cám priniesť zaujímavé informácie zo sveta PC, smartfónov a iných technológií

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *