PCRecenzie

Najlepšie kancelárske notebooky 2023

Aktualizované 7.3.2023
 
Notebooky sú v kancelárii dnes plnou náhradou za klasické stolové počítače. Výhodou pre firmy i zamestnancov je, že si ho pracovník môže vziať aj domov a prípadne na ňom dorábať prácu alebo pracovať home office.
 


 
Dobrý kancelársky notebook by mal mať najmä dostatočnú operačnú pamäť pre vykonávanie niekoľkých akcií naraz, patričný výkon, uspokojivú veľkosť harddisku a batériu s väčšou výdržou. V našom článku sme pre vás pripravili prierez jednotlivými cenovými hladinami kancelárskych / pracovných notebookov v roku 2023. Budeme sa venovať jednotlivým dôležitým bodom, na ktoré treba pri kúpe kancelárskeho notebooku pamätať, aby ste ho  zbytočne nepreplatili.

 

Vyberáme najlepší kancelársky notebook

Ako sme už spomenuli, kancelársky notebook si vyžaduje predovšetkým dlhú výdrž batérie, čo znamená bezproblémový chod aj po viacerých hodinách práce. Určite nechcete, aby ste notebook nemohli pohodlne využívať pri obchodných stretnutiach a na mítingoch, respektíve neustále hľadali nabíjací adaptér.

Dôležitý je tiež dostatočne veľký harddisk. Najmä pri pracovných notebookoch je dôležité pravidelne si zálohovať dáta, aby ste v prípade ich vymazania či poškodenia disku, stále mali k dispozícii zálohu. Menší pevný disk ešte sčasti rieši zadováženie  externého harddisku. Avšak vo všeobecnosti je harddisk tá súčasť počítača, ktorú pomerne ľahko viete dokúpiť a zväčšiť si tak priestor na ukladanie vašich dát.

Zamerajte sa na  výdrž batérie, hardisk, RAMku a procesor. Na ostatných parametroch môžete ušetriť.

Čo sa týka rýchlosti a výkonu, pre bezproblémový chod programov budete potrebovať silnejšiu operačnú pamäť RAM. Dnešné notebooky pracujú na technológii DDR3, rýchlejšie a drahšie notebooky na technológii DDR4 SDRAM a aktuálne sa začínajú vyrábať DDR5.

Výber kancelárskeho notebooku do veľkej miery závisí najmä od toho, koľko ste ochotní do neho investovať. Tiež treba zohľadniť charakter práce a technické požiadavky programov, ktoré pri práci plánujete využívať. Najlepšie je preto jednotlivé kancelárske notebooky rozdeliť do cenových hladín, ktoré zohľadnia ich výkonnosť a ponúkané technické parametre na prácu.

Kancelárske notebooky

Tip: Online nástroje, ktoré zefektívnia prácu v každej kancelárií

 

Cena od 400 do 500 eur

Pod cenovú hranicu 400 € už kancelársky notebook neodporúčame. U lacnejších notebookov je buď problém s batériou, alebo majú malý pevný disk, no častejšie platí aj jedno aj druhé.

V tejto cenovej skupine je možné dostať notebook s procesorom rady i, ktorý zaručí dostatok výkonu pre pohodlnú prácu bez náhlych pádov systému, alebo sekania aplikácií.

Pochopiteľne, na najnovšie hry alebo náročnejšie aplikácie môžete zabudnúť, na to vám výkon nebude stačiť. Za túto cenu dostanete 8GB operačnej pamäte. Menej už v žiadnom prípade neberte.

Čo sa týka diskov, dostanete iba priemerný, a preto je dobrý nápad prikúpiť si väčší disk, prípadne externý. Odporúčame disk s veľkosťou aspoň 256 GB. Najväčší problém v tejto cenovej skupine je ale výdrž batérie, ktorá nie je veľmi veľká. Preto ako prenosný pomocník nebude notebook za túto cenu veľmi efektívny.


TIP 1: HP 250 G8 59U11EA

Kancelársky notebook HP


TIP 2: Lenovo IdeaPad 5 81YM000LCK

Kancelársky notebook Lenovo


 

Cena od 500 do 800 eur

Výkonnejšiu batériu dostanete u notebookov nad 500 €. Zároveň k tomu dostanete i väčší displej a priemerne 8 až 16 GB operačnej pamäte RAM. A to už je pamäť, ktorá zvládne aj pomerne vysoké zaťaženie. Samozrejme ak nebudete pracovať s náročnými grafickými programami, ako je napríklad Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Cinema 4D a iné.

V tomto prípade je rozhodne rozumné riešenie kúpiť si notebook s tzv. dedikovanou grafickou kartou.  Čo sa týka procesorov, aj v tomto prípade odporúčame kúpu procesora s označením i (za túto cenu aspoň procesor i5 / i7).

Výhodné je tiež si vybrať výrobok s pevným hliníkovým telom a displej s technológiou IPS – dostanete široké pozorovacie uhly a príjemné farby. Pri grafickej karte si vystačíte aj s integrovanou v procesore.


TIP 3: Asus VivoBook 15 M1502IA

Kancelársky notebook Asus


 

Cena od 800 do 1000 eur

Pri notebookoch okolo 1000 € už môžete počítať s naozaj solídnym a výkonným kancelárskym notebookom, ktorý bude disponovať najmodernejšími technológiami. Výkon sa tu opiera o procesory novej generácie KabyLake s označením i7.

Čo sa týka operačnej pamäte, tak menej ako 16 GB RAM v tejto cenovej relácii neberte. Alebo si aspoň dajte pozor, aby mal notebook 2 sloty pre operačnú pamäť pre jej rozšírenie.

Rovnako disky už majú vyššiu úroveň, pričom ich poruchovosť je nižšia. Displej v tejto cenovej hladine neponúkne nič extra výnimočné, ale pre štandardné kancelárske notebooky to vystačí. Základom je rovnako technologický štandard IPS – široké pozorovacie uhly a živé farby.

Aj batéria je na tom podstatne lepšie ako pri lacnejších výrobkoch. Za bežného používania by mala byť výdrž batérie v priemere minimálne 6 hodín kancelárskej práce. Ak ale máte tú možnosť vziať výkonnejšiu, tak si radšej priplaťte. Na dobrej batérii sa neoplatí šetriť.

K práci určite pomôže aj podsvietená klávesnica a samozrejme i jej numerická časť, takže budete môcť písať čísla veľkou rýchlosťou.


TIP 4: Asus Zenbook 14 UM3402YA

Kancelársky notebook Asus


 

Cena nad 1000 eur

V tejto cenovej kategórii samozrejme dostanete to najlepšie z najlepšieho – spoľahlivý kancelársky notebook aj pre tú najnáročnejšiu prácu. Treba si ale dobre zvážiť, či si za kancelársky notebook priplatíte, alebo či nie je výhodnejšie investovať do lacnejšieho z predchádzajúcej cenovej kategórie a o pár rokov si opäť zadovážiť nový kancelársky notebook. Vždy tak budete mať záruku modernej technológie a za nižšiu cenu.

No tí, ktorí na cenu až tak nepozerajú, dostanú naozaj výkonné zariadenie s veľmi odolnou a pevnou konštrukciou. Odporúčame zamerať sa na výrobky od Dell, Asus a Lenovo, pretože v tejto cenovej relácii tieto značky patria medzi absolútnu špičku.


TIP 5: Lenovo Legion 5

Kancelársky notebook Lenovo


 

Obrázky: unsplash.com, heureka.sk

 

Špeciál

Špeciálny obsah na magazíne Pcčko.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *