Ako vybrať herný počítač v roku 2021

PC hry boli vždy veľmi obľúbené, no posledné roky ich popularita ešte vzrástla. Súvisí to najmä s tvorbou užívateľsky zaujímavejších hier či pekným grafickým prostredím, ktoré sa neustále vyvíjajú k lepšiemu. S tým idú ruka v ruke aj neustále rastúce požiadavky na počítačové komponenty, najmä na procesor, grafickú kartu a operačnú pamäť. V článku si povieme niečo o tom, ako si medzi nimi vybrať to najlepšie v roku 2021, aby vám neušla ani jedna obľúbená hra.

 

Pochopiteľne, základom každého počítača, nielen toho herného, sú kvalitné komponenty. Bez toho to jednoducho nepôjde. Hoci by sa zdalo, že vývoj nových komponentov nejde už tak rýchlo, čo sa týka herných PC, aj v roku 2021 sa vám stále oplatí poobzerať po najmodernejších komponentoch, aby ste dosiahli maximálny zážitok z PC hry. Pokiaľ sa teda rozhodnete šetriť na tých nesprávnych miestach, negatívne sa to prejaví na plynulosti hrania hier a tým pádom i na celkovom hernom zážitku. Vo všeobecnosti preto možno povedať, že čím do komponentov viac investujete, tým si aj lepšie zahráte. Jednoduchá poučka, no pravdivá.

Samozrejme, aj v tomto prípade platia isté limity, pretože úplne špičkový výkon nemusí nutne znamenať aj to najlepšie. Nie vždy ho totiž využijete, pretože už môže byť za hranicou herných požiadaviek na parametre. Takže iba zbytočne počítač preplatíte, preto si pri výbere jeho komponentov treba dať pozor a zvoliť rozumný kompromis pomeru ceny a výkonu.

Ako prvé si ujasnite, aké hry by ste na počítači chceli hrať. Pokiaľ vám stačia staršie hry a patríte medzi fanúšikov hrania hier, ktoré nemajú vysoké požiadavky na výkon, tak nemá zmysel investovať úplne do toho najlepšieho. Avšak pokiaľ si potrpíte na hranie najnovších AAA herných titulov, tak sa to bez špičkového výkonu nezaobíde, a tým aj vyššej ceny za komponenty. Preto na čom konkrétne najviac záleží?

 

Dôležité počítačové komponenty na hranie PC hier

Úplným základom herného počítača je kvalitný procesor. Dajte si však pozor, aby tieto dva komponenty boli vzájomne kompatibilné. Pokiaľ tomu tak nebude, procesor do dosky jednoducho nevložíte a hry sa nezahráte. Vyššiu čiastku z ceny by ste mali utratiť za procesor, ktorý sa stará o výkon celej hernej zostavy. Pochopiteľne, čím vyšší výkon, tým lepšie.

Základná doska je síce tiež dôležitá, ale pri hraní hier výkonnejší procesor oceníte určite viac. V súvislosti s kúpou procesora nezabudnite ani na kvalitný chladič. Nedostatočné chladenie procesora môže mať totiž vplyv na zníženie výkonu celej hernej zostavy.

Herné počítače

Po procesore je ďalším dôležitým komponentom grafická karta. V súčasnosti na trhu dominuje niekoľko značiek, ako napríklad ASUS, Gigabyte alebo MSI. Väčšina z nich využíva grafický čip od NVIDIA alebo AMD. Pri výbere samostatnej (nie integrovanej) grafickej karty si treba dať pozor najmä na pamäť a frekvenciu jadra.

Okrem grafiky a procesora sa neoplatí šetriť ani na počítačovom zdroji. Ten dodáva celej hernej zostave potrebnú energiu, ktorá musí byť konštantná a nemôže kolísať. Pokiaľ si zadovážite slabý zdroj, tak bude zostava nestabilná, a to sa prejaví aj pri hraní.

Na dobrý výkon počítača je tiež potrebná vysoká operačná pamäť RAM. Ide vlastne o úložisko, kde sa ukladajú dáta ešte predtým, ako bude s nimi počítač narábať. Pozostáva z dynamických pamäťových čipov, ktoré je možné rýchlo vymazať a znovu prepísať dátami. Ak je hlavným účelom hranie tých najnovších hier, odporúčame kapacitu aspoň 32 GB. Kupujte iba overené značky, medzi ktoré patrí napríklad Corsair alebo Kingston.

A v neposlednom rade je tu ešte otázka pevného disku. Ideálne, ak si vyberiete disk s kapacitou aspoň 1000 GB a typu SSD, kvôli rýchlejšiemu zápisu dát. Vyššia rýchlosť je totiž nevyhnutná pre plynulé hranie a všeobecne na rýchlu prácu so súbormi.

 

Výber zostavy herného počítača

Určite väčšina z vás túži siahnuť po najnovšej AAA hitovke a z chuti si zahrať to najlepšie a graficky najprepracovanejšie, čo dnešný trh s hrami ponúka. Akú hernú PC zostavu v roku 2021 na to budete potrebovať?

Čo sa týka procesoru, ideálny kandidát sa javí napríklad 8 jadrový taktovateľný Ryzen 7-3800x s frekvenciou 3,9Ghz (TB 4,5Ghz). V kombinácii s vynikajúcou samostatnou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2070 a veľkosťou 8 GB, tvorí hotovú smrtiacu zbraň na hranie hier a poskytne vám tak luxusný zážitok.

Nezabúdajte tiež, že pri drahších komponentoch treba myslieť aj na ich životnosť, ktorá sa so zvyšujúcou cenou zvyšuje. Napríklad už je na ceste supervýkonný 16 jadrový procesor AMD Ryzen 9 3950X, s ktorým hranie hier bude úplná balada. Nejde síce práve o lacnú záležitosť, avšak na druhú stranu zase niečo vydrží.

Hráčska zostava s dobrým pomerom výkonu a ceny by tak mohla vyzerať nasledovne:

  • 8 jadrový taktovateľný procesor Ryzen 7-3800x s frekvenciou 3,9 GHz,
  • grafická karta 8 GB GDDR6 (15500 MHz) NVIDIA Turing,
  • operačná pamäť 32 GB DDR4
  • aspoň 1 TB SSD pevný disk s rýchlosťou čítania 3350 MB/s a zápisom 235 MB/s.

 

Ktoré herné počítače momentálne patria k tomu najlepšiemu?

1. Asus ROG Strix GL10DH

Herný počítač Asus ROG Strix GL10DH
Herný počítač Asus ROG Strix GL10DH

Ako prvého kandidáta na dobrý herný počítač vyberáme Asus ROG Strix GL10DH GL10DH-2070S-3800X. Ponúka skvelý pomer ceny a výkonu. Disponuje 8-jadrovým procesorom Ryzen 7-3800x s frekvenciou 3,9GHz (TB 4,5Ghz), 16GB operačnou pamäťou DDR4 a samostatnou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2070 s veľkosťou 8GB GDDR6.

Pevný disk má kapacitu 1TB HDD a 1TB SSD. Konektivitu zabezpečujú porty 4x USB 3.1-A, 3x USB 2.0, HDMI, 802.11 ac WiFi, Bluetooth 5.0 a Gigabit Ethernet.

Viac informácií >>

 
 

2. Asus ROG Strix GL12CX

Herný počítač Asus ROG Strix GL12CX
Herný počítač Asus ROG Strix GL12CX

O niečo drahší je model  Asus ROG Strix GL12CX s procesorom Intel Core i9-9900K a základnou frekvenciou 3,6 GHz. Operačnú pamäť RAM tvorí 32 GB DDR4 a o grafiku sa tu stará grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2080 8GB.

Pevný disk má kapacitu 1 TB M.2 SSD a je tu i HDD disk s kapacitou 1 TB. Samozrejme, počítač disponuje výbornou konektivitou, dokonca obsahuje aj čítačku pamäťových kariet.

Viac informácií >>

 
 

3. OMEN by HP Obelisk 875-1017nc

Herný počítač HP Omen Obelisk 875-1017
Herný počítač HP Omen Obelisk 875-1017

A na záver vyberáme ešte model OMEN by HP Obelisk 875-1017nc. Procesor tvorí Intel Core i9 9900K Coffee Lake 5 GHz, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti 11 GB, operačná pamäť RAM 32GB DDR4 a pevný disk dokonca až 2000GB SSD.

Viac informácií >>

 
 
obrázky: heureka.sk, pexels.com

Špeciál

Špeciálny obsah na magazíne Pcčko.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *