PCRecenzie

Ako vybrať herný počítač v roku 2023 (+ tipy na najlepšie modely)

Aktualizované 6.3.2023
 
PC hry boli vždy veľmi obľúbené, no posledné roky ich popularita ešte vzrástla. Súvisí to najmä s tvorbou užívateľsky zaujímavejších hier a pekným grafickým prostredím. S tým idú ruka v ruke aj neustále rastúce nároky na počítačové komponenty. V článku si preto povieme niečo o tom, ako si v roku 2023 vybrať taký herný počítač, aby vám neunikla ani jedna obľúbená hra.

 

Pochopiteľne, základom každého počítača, nielen toho herného, sú kvalitné komponenty. Bez toho to jednoducho nepôjde. Hoci by sa zdalo, že vývoj nových komponentov nejde už tak rýchlo, aj v roku 2023 bude čo vylepšovať, aby ste dosiahli maximálny zážitok z PC hry.

Preto pokiaľ sa rozhodnete šetriť na tých nesprávnych miestach, negatívne sa to prejaví na plynulosti hrania hier a tým pádom i na celkovom hernom zážitku. Vo všeobecnosti preto možno povedať, že čím do komponentov viac investujete, tým si aj lepšie zahráte. Jednoduchá poučka, no pravdivá.

Samozrejme, aj v tomto prípade platia isté limity, pretože úplne špičkový výkon nemusí nutne znamenať aj to najlepšie. Nie vždy ho totiž využijete, pretože už môže byť za hranicou herných požiadaviek na parametre. Takže iba zbytočne počítač preplatíte, preto si pri výbere jeho komponentov treba dať pozor a zvoliť rozumný kompromis pomeru ceny a výkonu.

Ako prvé si ujasnite, aké hry by ste na počítači chceli hrať. Pokiaľ ide najmä o nenáročné, prípadne staršie hry a patríte medzi fanúšikov hier, ktoré nemajú vysoké požiadavky na výkon, tak zrejme nemá zmysel investovať úplne do toho najlepšieho. Avšak pokiaľ si potrpíte na hranie najnovších AAA herných titulov, tak sa to bez špičkového výkonu nezaobíde, a tým aj vyššej ceny za komponenty. Preto na čom konkrétne najviac záleží?

 

Dôležité počítačové komponenty na hranie PC hier

Úplným základom herného počítača je kvalitný procesor. Dajte si však pozor, aby základná doska a procesor boli vzájomne kompatibilné. Pokiaľ tomu tak nebude, procesor do dosky jednoducho nevložíte a hry sa nezahráte. Vyššiu čiastku z ceny by ste mali utratiť za procesor, ktorý sa stará o výkon celej hernej zostavy. Pochopiteľne, čím vyšší výkon, tým lepšie.

Základná doska je síce tiež dôležitá, ale pri hraní hier výkonnejší procesor oceníte určite viac. V súvislosti s kúpou procesora nezabudnite ani na kvalitný chladič. Nedostatočné chladenie procesora môže mať totiž vplyv na zníženie výkonu celej hernej zostavy.

Herné počítače

Po procesore je ďalším dôležitým komponentom grafická karta. V súčasnosti na trhu dominuje niekoľko značiek, ako napríklad ASUS, Gigabyte alebo MSI. Väčšina z nich využíva grafický čip od NVIDIA alebo AMD. Pri výbere samostatnej (nie integrovanej) grafickej karty si treba dať pozor najmä na pamäť a frekvenciu jadra.

Okrem grafiky a procesora sa neoplatí šetriť ani na počítačovom zdroji. Ten dodáva celej hernej zostave potrebnú energiu, ktorá musí byť konštantná a nemôže kolísať. Pokiaľ si zadovážite slabý zdroj, tak bude zostava nestabilná, a to sa prejaví aj pri hraní.

Na dobrý výkon počítača je tiež potrebná vyššia operačná pamäť RAM. Ide vlastne o úložisko, kde sa ukladajú dáta ešte predtým, ako bude s nimi počítač narábať. Pozostáva z dynamických pamäťových čipov, ktoré je možné rýchlo vymazať a znovu prepísať dátami.

Ak je hlavným účelom hranie tých najnovších hier, odporúčame kapacitu aspoň 32 GB. Najlepšie však 64 GB. Kupujte iba overené značky, medzi ktoré patrí napríklad Corsair alebo Kingston.

A v neposlednom rade je tu ešte otázka pevného disku. Ideálne, ak si vyberiete disk s kapacitou aspoň 1000 GB a typu SSD, kvôli rýchlejšiemu zápisu dát. Vyššia rýchlosť je totiž nevyhnutná pre plynulé hranie a všeobecne na rýchlu prácu so súbormi.

 

Výber zostavy herného počítača

Určite väčšina z vás túži siahnuť po najnovšej AAA hitovke a z chuti si zahrať to najlepšie a graficky najprepracovanejšie, čo dnešný trh s hrami ponúka. Akú hernú PC zostavu v roku 2023 na to budete potrebovať?

Čo sa týka procesoru, ideálny kandidát sa javí napríklad 8 jadrový taktovateľný Ryzen 7-3800x s frekvenciou 3,9Ghz (TB 4,5Ghz). V kombinácii s vynikajúcou samostatnou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2070 a veľkosťou 8 GB, tvorí hotovú smrtiacu zbraň na hranie hier a poskytne vám tak luxusný zážitok.

Nezabúdajte tiež, že pri drahších komponentoch treba myslieť aj na ich životnosť, ktorá sa so zvyšujúcou cenou zvyšuje. Z tohto pohľadu je už napríklad výhodnejšie siahnuť po supervýkonnom 16 jadrovom procesore AMD Ryzen 9 3950X, s ktorým hranie hier je už úplná balada. Nejde síce práve o lacnú záležitosť, avšak na druhú stranu zase niečo vydrží a na istý čas máte pokoj.

Hráčska zostava s dobrým pomerom výkonu a ceny by mohla vyzerať nasledovne:

  • 16 jadrový procesor AMD Ryzen 9 3950X,
  • grafická karta GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8G,
  • operačná pamäť 32 GB DDR4
  • aspoň 1 TB SSD pevný disk s rýchlosťou čítania 3350 MB/s a zápisom 235 MB/s.

 

Ktoré herné počítače momentálne patria k tomu najlepšiemu?

1. HAL3000 MEGA Gamer Pro XT PCHS2590

Herný počítač
Herný počítač HAL 3000 Mega Gamer

HAL 3000 Mega Gamer ponúka podobne ako jeho predchodca (Master Gamer) skvelý pomer ceny a výkonu herného PC. Disponuje 6-jadrovým procesorom Intel Core i5-11400F s frekvenciou až 4,4 GHz, 16GB operačnou pamäťou a samostatnou grafickou kartou AMD Radeon RX 6500 XT (4 GB).

Pevný disk má kapacitu 1TB SSD. K dispozícii máte tiež dostatok portov – HDMI, DisplayPort, 4× USB 3.0, 4× USB 2.0, 1× RJ45.

Cena sa pohybuje od 900 eur.

Viac informácií >>

 
 

2. Acer Nitro N50-640 DG.E2VEC.001

Herný počítač
Herný počítač Acer

O niečo drahší je model Acer Nitro N50-640, ktorý je vo svete PC hier hotovou beštiou. Disponuje 12-jadrovým procesorom Intel Core Intel Core i7 s frekvenciou až 4,9 GHz. Operačnú pamäť RAM tvorí 16 GB DDR4 a o grafiku sa tu stará grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 (8 GB).

Pevný disk má kapacitu 1TB SSD. Počítač disponuje výbornou konektivitou – 1× HDMI, 3× DisplayPort, 1× USB-C, 3× USB 3.2, 4× USB 2.0, 1× RJ45.

Cena sa pohybuje od 1 100 eur.

Viac informácií >>

 
 

3. Lynx Challenger 10462851

Herný počítač
Herný počítač Lynx

Tretí vybraný model top herného PC pre rok 2023 je Lynx Challenger 10462851. Ponúka 6-jadrový procesor Intel Core i5-10400F s frekvenciou 4,3 GHz. Disponuje kvalitnou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3060 (12 GB), operačnou pamäťou 16GB a SSD pevným diskom 1 TB.

Cena sa pohybuje od 900 eur.

Viac informácií >>

 
 
obrázky: heureka.sk, pexels.com

Špeciál

Špeciálny obsah na magazíne Pcčko.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *