Recenzie

Najlepšie tyčové vysávače s mopom 2023

Aktualizované: 3.2.2023
 V súčasnosti sa čoraz obľúbenejšie stávajú tyčové vysávače. Začalo to klasickými na bežné vysávanie, no momentálne sa stávajú populárnymi aj tyčové vysávače s mopom. Predstavujú univerzálneho pomocníka do domácnosti, vďaka ktorému je upratovanie doslova hračkou. Ako si z nich vybrať to najlepšie? Povieme si o tom v našom článku. Tiež vám ponúkneme zopár osvedčených modelov.

 

 

Druhy tyčových vysávačov s mopom

Základné delenie tyčových vysávačov s mopom je rovnaké ako pri bežných tyčových vysávačoch. Od neho sa odvíja praktické využitie tohto domáceho pomocníka. Na výber máte z dvoch možností:

  • Tyčový vysávač napájaný zo siete – často výkonnejší ako AKU model. Pri práci však obmedzuje kábel. Pri výbere tohto typu si preto dajte pozor aj na jeho dĺžku.
  • AKU tyčový vysávač – ich veľkou výhodou je pohodlie, ktoré vám pri práci poskytnú. Doba prevádzky je však obmedzená kapacitou batérie. U lacnejších modelov môže klesať aj výkon samotného vysávača.

Štíhla konštrukcia a výborná mobilita predurčujú tyčové vysávače na vysávanie a mopovanie aj na ťažko dostupných miestach (výklenky, schody…). Pochopiteľne, čím bude lepšie vybavený a mulifunkčnejší, tým bude jeho cena rásť.

 

V kontexte tyčových vysávačov s mopom sa môžeme baviť o nasledujúcich druhoch:

  • Tyčový vysávač 2v1 – súčasne jedným ťahom vysáva a stiera jemné mikroskopické čiastočky z podlahy. Vysávač preto disponuje nielen zbernou nádobou na nečistoty, ale aj nádobkou na vodu s čistiacim prípravkom.
  • Tyčový vysávač 3v1 – vysáva, mopuje a v prípade potreby sa z neho môže stať kompaktný ručný vysávač. Cena je preto vyššia ako v predchádzajúcom prípade. Lacnejšie modely však môžu disponovať nižším sacím výkonom. Z mopovania sa tak stane iba rozotieranie nečistôt po podlahe. V tomto prípade sa preto oplatí si priplatiť a kúpiť radšej drahší model s vyšším výkonom.
  • Multifunkčný tyčový vysávač – udržuje podlahy nielen čisté, ale aj hygienické. Okrem vysávania a mopovania disponuje ešte aj parnou funkciou, pomocou ktorej dokáže pri mopovaní zabiť až 99 % baktérií.

Tip

Pokiaľ ste dali prednosť AKU modelu, dbajte na životnosť batérie. Staršie typy zvyčajne disponujú Ni-Mh článkami, zatiaľčo tie novšie sú vybavené Li-ion batériami. A preto sú aj drahšie. Na druhú stranu ale pri nich nehrozí pamäťový efekt. V priemere majú životnosť okolo 400 nabíjacích cyklov.

 

Výhody tyčových vysávačov s mopom

Naozaj kvalitný tyčový vysávač za adekvátnu cenu vám poskytne optimálny sací výkon a jednoduché ovládanie. Pri AKU modeloch tiež dobrý pomer medzi dĺžkou chodu na jedno nabitie a dobou nabíjania. Prirodzene, čím jednoduchšie skladanie a rozkladanie, tým lepšie.

Veľkou výhodou týchto pomocníkov je, že vďaka svojej mobilite zájdu aj do ťažko dostupných miest. Preto sa hodia najmä do domácností s malými deťmi, či chlpatými maznáčikmi.

neporiadkom na kuchynskej linke si zase poradí ručný vysávač, ktorý si z tyčového  jedným pohybom ľahko zostrojíte. Alergici určite ocenia aj multifunkčnú verziu tyčového vysávača s mopom s parnou funkciou. Dôvodom je, že pri teplote vyššej ako 80 °C dokážu zlikvidovať viac ako 99 % baktérií.

 

Na čo si dať pri výbere pozor?

Všetky parametre či funkcie sú dôležité, no v spojitosti s tyčovým vysávačom vybaveným mopom, by ste nemali podceniť najmä príkon, sací výkon, filtráciu a hlučnosť.

 

Príkon a výkon

Pamätajte, že príkon by nemal byť väčší ako 900 W, pričom samozrejme platí, že dva vysávače s rovnakým príkonom, môžu disponovať odlišným sacím výkonom. V tomto smere je totiž rozhodujúcim faktorom tvar sacej hlavice, ktorá môže významne ovplyvniť účinnosť vysávania pre rôzne typy podláh.

Tieto dôležité údaje sa dozviete z energetického štítku výrobku. Sací výkon pritom môže spadať do tried od A až po G (A je najsilnejší sací výkon). Dajte si pozor aj na účinnosť vysávania na tvrdých podlahách a na účinnosť vysávania na kobercoch.

Pochopiteľne, čím častejšie sa v týchto ohľadoch vyskytuje „Áčko“, tým lepšie. Priemerné modely ponúkajú účinnosť a sací výkon v triedach B a C.

 

Filtrácia

Samozrejmosťou je viacstupňová filtrácia, pričom základom je hlavne filtrácia na vstupe. Tá chráni sací mechanizmus vysávača. Tiež je dôležitá filtrácia na výstupe, ktorej úlohou je zabrániť spätnému prestupu prachu a baktérií z podlahy naspäť do prostredia.

V tomto smere majú veľmi dobré výsledky najmä EPA a HEPA filtre. EPA filtre sú označované číslami 10, 11, 12 (čím vyššie číslo, tým vyššia je účinnosť). Číslo 13 už nesie názov HEPA, ktorý dokáže odfiltrovať až 99,97 % všetkých prachových častíc.

 

Hlučnosť

S hlučnosťou môže byť niekedy pri tyčových vysávačoch problém. Veľa lacnejších modelov je dokonca ešte hlučnejších ako bežné podlahové vysávače. Ideálna hlučnosť je tak do 70 dB a prijateľná ešte v rozmedzí od 70 do 76 dB. Všetko nad už je príliš hlučné. Len pre informáciu, dlhodobé vystavenie hlučnosti 85 dB a viac môže viesť k poškodeniu sluchu.

 

Vyberáme pre vás najlepšie tyčové vysávače s mopom

Pokiaľ si stále na základe uvedených informácií nedokážete vybrať, pripravili sme pre vás zopár konkrétnych modelov tyčových vysávačov s  mopom, ktorým sa oplatí dať šancu.

 

1. Philips PowerPro Aqua FC6408/01

Najlepší tyčový vysávač s umývanímIde o bezdrôtový tyčový vysávač, ktorý kombinuje tri varianty upratovania a umožňuje jednoduché vysávanie a umývanie podláh aj väčších plôch pomocou jedného ťahu. Výkonný líthium-iónový akumulátor vám umožní prácu až na 60 minút. Prirodzene, bezvreckovú nádobu na prach je možné vyprázdniť bez nutnosti dotýkania sa špinavých častí.

Rovnako vysávač disponuje dvojvrstvovým umývateľným filtrom, ktorý dokáže zachytiť viac ako 90 % alergénov, čo zaručuje dokonale čisté prostredie po vysávaní. Výhodou tiež je, že za pomoci magnetov na oboch stranách je možné stierací systém jednoducho nasadiť alebo odstrániť z hubice – striedať mokré a suché čistenie.

Cena: približne 225 Eur.

Viac informácií ˃˃


2. Bissell 17132 CrossWave

Najlepší tyčový vysávač s umývanímTento model predstavuje tyčový vysávač 3v1, ktorý je napájaný zo siete. To zaručuje aj pomerne veľký sací výkon (560 W). Jeho najväčšia výhoda ale spočíva práve v jeho multifunkčnosti. Bezproblémov vysáva, umýva a suší. A to na všetkých povrchoch, pričom s ním môžete jednoducho prechádzať z podlahy na koberec a naopak.

Údržba je tiež veľmi jednoduchá. Vysávač je vybavený samočistiacou základňou, do ktorej nalejete vodu a o všetko ostatné sa postará on sám. Rotačná kefa spolu so zásobníkom na vodu sú úplne odnímateľné, čo údržbu ešte uľahčuje. Filtračný systém disponuje umývateľným pleteným filtrom.

Cena: približne 237 Eur.

Viac informácií ˃˃


3. Rowenta RH9690WO

Najlepší tyčový vysávač s umývanímAkumulátorový tyčový vysávač 3v1 spája v sebe výkonný bezdrôtový vysávač (185 W) a jedinečné technológie. Sacia hubica je vybavená s osvetlením Power LED Vision. Na jedno nabitie môžete prístroj používať 35 minút (batéria Li-Ion, doba nabíjania: 3 h). Veľkou výhodou je ovládanie výkonu pomocou jedného tlačidla – ak treba, môžete si aktivovať extra výkon.

Bezproblémové mopovanie je zaručené hubicou Aqua, ktorá vám šetrí čas a umožňuje paralelné čistenie s maximálnym pohodlím.

Cena: približne 280 Eur.

Viac informácií ˃˃


4. ETA 5231 Supersonic Wash

Najlepší tyčový vysávač s umývanímPrednosťou tohto modelu je motor s dlhou životnosťou (Li-Ion akumulátor 21,6 V). Predstavuje ideálnu voľbu ak máte doma zvieratá alebo malé deti. Vďaka štrbinovej hubici dokáže povysávať aj na ťažko dostupných miestach, napríklad v rebrách radiátorov.

Jeho ďalšou prednosťou je to, že zvládne vysávať, vytierať a zároveň aj sušiť mokrú podlahu. Objem nádržky na čistú vodu je 0,4 l a kapacita mopovacieho nadstavca 0,42 ml. O filtráciu sa tu stará kvalitný HEPA filter. Komfort používania je zvýšený ergonomickou rukoväťou a praktickými LED diódami pre osvetlenie vysávanej plochy.

Cena: približne 282 Eur.

Viac informácií ˃˃


5. Sencor SVC 0741YL

Najlepší tyčový vysávač s umývaním

Akumulátorový tyčový vysávač 3v1 vyniká jednoduchým používaním, nízkou hmotnosťou (3 kg) a tichým chodom (75 dB). Dokáže vysávať a vytierať podlahy jedným ťahom, a to pri dvoch rýchlostiach prevádzky. Disponuje odnímateľnou časťou pre pohodlné odstraňovanie prachu a nečistôt z nábytku, stola či upratovanie vozidla.

Vysávač dokáže na jedno nabitie pracovať až 85 minút, pričom doba nabíjania je 4 až 5 hodín. Filtrácia je tu riešená prostredníctvom cyklónovej filtrácie HEPA. Samozrejmosťou je ergonomická rukoväť, LED indikátor nabitia batérie a hubica s LED osvetlením.

Cena: približne 202 Eur.

Viac informácií ˃˃

obrázky: heureka.sk, freepik.com


 

Špeciál

Špeciálny obsah na magazíne Pcčko.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *