PCRecenzie

Ako vybrať PC pre deti

Aktualizované: 3.2.2023
 
Žijeme v dobe, kedy už malé deti prosia svojich rodičov, aby im kúpili PC-čko. Často argumentujú tým, že veď už ho majú všetci ich kamaráti. Počítač pre deti však už dávno nie je iba na ich detskú zábavu, ale je nutnosťou aj v školskom procese. Veľa školských projektov sa totiž bez počítača rieši iba veľmi ťažko. V každom smere ide teda o vítaného pomocníka pre vaše dieťa. Ako si ale vybrať vhodný počítač pre deti, školákov i predškolákov za dobrú cenu, povedzme do 500 eur? Povieme vám v našom článku.
 


 
V prvom rade si treba premyslieť, koľko maximálne chcete dať za počítač pre vaše dieťa. Vo všeobecnosti platí, že počítač pre deti nemusí spĺňať všetky najnovšie trendy moderných PC technológií. Nie je nutné, aby bol nabitý super parametrami od hlavy po päty.

Preto ho treba vyberať s rozumom, aby ste počítač zbytočne nepreplatili. Mnohé funkcie PC deti vôbec nevyužijú. Našťastie v súčasnosti vo svete informačných technológií už dávno neplatí, že čo je lacné je aj málo kvalitné. Priemerná cenová relácia za počítač pre deti by sa mala pohybovať tak do 500 eur. Avšak na ktorých parametroch počítača najviac záleží?

 

Podstatné PC parametre pri výbere počítača pre deti

Pochopiteľne, na výber máte dve možnosti typov počítačov. Môžete si vybrať buď stolný počítač, alebo dať prednosť notebooku. Je však isté, že aj jeden aj druhý, budú pre dieťa prínosom. Rozdiel je len v tom, že ponúkajú rozdielne výhody. Stolný počítač má napríklad dlhšiu životnosť, je viac odolný a dá sa postupne vylepšovať. Na druhú stranu, ale notebook je praktickejší a mobilný. Môže si ho teda dieťa ľahko vziať aj na prázdniny. Parametre, ktoré treba sledovať, sú však spoločné pre oba typy.

Základným parametrom je procesor. Ten určuje výkon počítača, ktorý sa udáva v jednotkách GHz. Laicky povedané, ide o množstvo operácií, ktoré je schopný počítač urobiť za jednu sekundu. Samozrejme, čím vyššie číslo, tým lepšie. V tom prípade však počítajte aj s vyššou cenou. V súvislosti s procesorom sa skloňuje aj počet jadier, medzi ktoré si môže počítač rozdelovať v danom čase jednotlivé úlohy. Na základné používanie stačia síce dve jadrá, ale s predpokladom do budúcna pre využívanie stále viac náročnejších programov, odporúčame zvoliť štyri jadrá.

 

Tip: Nezabudnite pred výberom PC, zvážiť aj nákup detského písacieho stolíka. Rozhodnete sa pre klasiku, multifunkčný model, alebo stôl s nastaviteľnou výškou?

Počítač pre školáka

Tip: Ako zabojovať so sociálnymi sieťami a ich používaním u detí , si môžete prečítať tu.

 

Operačná pamäť (RAM) je ďalší dôležitý parameter, bez ktorého sa nezaobíde žiaden počítač. Predstavuje úložisko, na ktoré sa ukladajú dočasné súbory a procesy bežiacich programov. Čím je operačná pamäť väčšia, tým viac si toho dokáže počítač uchovávať v pamäti. V tomto prípade odporúčame RAM v hodnotách 4 – 8 GB, resp. operačnú pamäť s označením DDR3, ktorá postačuje i menej náročným užívateľon, teda i deťom.

Medzi základné parametre patrí tiež pevný disk, ktorý slúži ako úložisko pre všetky vaše dáta. Čím viac toho potrebujete ukladať, tým väčší disk budete potrebovať. Menej náročným užívateľom postačuje pevný disk s kapacitou od 256 GB do 1 TB. Základným typom je disk s označením HDD. Výhodou je nízka cena, avšak sa vyznačuje nižšou rýchlosťou zápisu. Pre deti, hlavne tie menšie, však bohato postačuje.

A nakoniec tu máme ešte grafickú kartu. Tá sa stará o výpočty u grafických operácií, čiže z obrazových dát vytvára kód a naopak. V súčasnosti je trend tzv. integrovaných grafických kariet, ktoré sú súčasťou procesora, alebo základnej dosky. Táto varianta je v súvislosti s používaním počítača deťmi ideálna. Počítač zvládne i jednoduchšie hry a väčšinu programov, pričom i cena je priaznivá. Oddelená grafická karta sa využíva najmä pri graficky náročných najnovších hrách alebo programoch. Je nutnou súčasťou napríklad herných počítačov, alebo počítačov pre profesionálne využívanie.

 

Užitočná PC výbava

Ďalej treba myslieť aj na sieťové náležitosti a konektivitu. Dôležitá je najmä schopnosť počítača bezdrôtovo sa pripojiť k internetu – WiFi a Bluetooth. Táto technológia je však už dávno samozrejmosťou aj u tých najlacnejších PC modelov.

Myslite aj na web kameru, ktorá sa zíde hlavne vášmu školákovi. Vaše dieťa sa tak bude môcť plnohodnotne zapojiť aj do online vzdelávacieho procesu, čo rozhodne v dnešnej dobe nie je na zahodenie.

A v neposlednom rade, počítač pre vaše dieťa by mal byť vybavený dostatočným počtom USB portov. Zamerajte sa najmä na rýchlejšie USB 3.0 a moderné obojstranné USB-C. HDMI pripojenie je dnes už taktiež samozrejmosťou. Rovnako pamätajte na LAN konektor, pomocou ktorého získate stabilné pripojenie na internet (pomocou ethernet kábla). Zísť sa vám môže i čítačka pamäťových kariet, najmä formátu SD.

Nezabudnite však aj na bezpečnosť vašich detí. Napríklad operačný systém Windows 10 poskytuje množstvo nástrojov, ako niektoré web stránky zabezpečiť tak, aby sa deti na ne nedostali. Prípadne si tu môžete nadstaviť čas, ktorý môžu stráviť pred obrazovkou počítača. Rovnakými možnosťami disponuje samozrejme aj operačný systém Mac OS.

 

Vyberáme stolné počítače pre deti do 500 eur pre rok 2023

1. Acer Aspire XC-830

PC pre deti výber - Acer Aspire XC-830
PC pre deti výber – Acer Aspire XC-830

Naším prvým kandidátom je model Acer Aspire XC-830. Ide o kompaktný počítač nielen pre domácu zábavu, ale aj na školské povinnosti. Disponuje 4 jadrovým procesorom, 4 GB operačnej pamäte, pevným diskom 256 GB, integrovanou grafickou kartou, WiFi, Bluetooth a slušnou konektivitou – USB 2.0 a USB 3.0, HDMI a čítačka pamäťových kariet.

Viac informácií >>

 

 

2. HP Pro A 300 G3 8VS23EA

PC pre deti výber - HP Pro A 300 G3
PC pre deti výber – HP Pro A 300 G3

Ďalším v poradí je model HP Pro A 300 G3 8VS23EA, ktorý disponuje 4 jadrovým procesorom, 8 GB operačnej pamäte (DDR4), pevným diskom 256 GB. Samozrejmosťou je HDMI pripojenie, 4 x USB 3.2, 4 x USB 2.0 a LAN.

Viac informácií >>

 

3. Lenovo TC M625Q 10TF001JXS

PC pre deti výber - Lenovo TC M625Q
PC pre deti výber – Lenovo TC M625Q

Výbornou voľbou je aj model Lenovo TC M625Q 10TF001JXS. O výkon sa tu stará procesor 2,6 GHz, operačná pamäť RAM disponuje 4 GB (DDR4). Jedinou nevýhodou je menší pevný disk – 128 GB, avšak ide o SSD, takže je tu rýchlejší zápis dát. Konektivita je v súvislostiu s cenou výborná – 3 x USB 2.0 a 1 x USB 3.0 (zadné porty), 2 x USB 3.0 a (predné a bočné porty), LAN.

Viac informácií >>

 

 

4. Lenovo V530 11BH002DMC

PC pre deti výber - Lenovo V530
PC pre deti výber – Lenovo V530

A nakoniec je tu ako dobrý príklad model Lenovo V530 11BH002DMC so štvorjadrovým procesorom Intel Core i3-9100, 4 GB operačnej pamäte RAM, integrovanou grafickou kartou a väčším pevným diskom s kapacitou 1 TB. Ďalej je počítač vybavený WiFi, čítačkou pamäťových kariet a samozrejme USB konektormi.

Viac informácií >>

 

 

obrázky: pexels.com, heureka.sk

Špeciál

Špeciálny obsah na magazíne Pcčko.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *