Recenzie

Najlepšie klasické vysávače 2023

Klasický vysávač je neodmysliteľným nástrojom na upratovanie, ktorý nemôže chýbať v žiadnej domácnosti. Prirodzene, podľa použitej technológie zberu nečistôt si môžete vybrať medzi vreckovou, bezvreckovou alebo viacúčelovou formou vysávača.  Aké funkcie a parametre by ale nemali chýbať? V článku vám pomôžeme s výberom.

 

 

Typy vysávačov

Hlavné delenie klasických vysávačov je na základe spôsobu zachytávania nečistôt. V tomto smere poznáme iba dva typy. A to vreckové  vysávače, ktoré prach zachytávajú do jednorazového vrecka a bezvreckové vysávače, ktoré pre tento účel využívajú opakovane použiteľnú nádobu.

Bežné vreckové vysávače disponujú kompaktným telom s elektromotorom a priestorom pre textilné alebo papierové vrecko, ktoré slúži na zbieranie nečistôt. Textilné vrecká sú síce väčšinou umývateľné, avšak po čase je ich výmena aj tak nutná. Prirodzene, tieto vrecká môžu mať rozličný objem, a to v závislosti od kapacity vysávača. Pri výbere tohto typu vysávača sa nezabudnite informovať aj o cene náhradných vreciek.

Bezvreckové vysávače sú v princípe úplne konštrukčne rovnaké zariadenia ako tie vreckové, len s tým rozdielom, že v ich prípade vás nemusí trápiť výmena papierových alebo textilných vreciek. Je ale dôležité pravidelné vyprázdňovanie zbernej nádoby, ktorá sa pri jednotlivých modeloch líši svojím objemom. Nevýhodu tohto typu vysávačov je, že sú trochu hlučnejšie ako tie vreckové. Rovnako je potrebné častejšie meniť filter (aspoň raz do roka) a niekedy majú problém s vysávaním kobercov (najmä s hustým vlasom).

Klasické vysávače s prídavnou hadicou a tyčou sú ešte stále najčastejšie používaným typom vysávačov. Ide o spoľahlivú istotu, ktorá si poradí s každou nečistotou, pretože tieto vysávače majú veľmi dobrý sací výkon. Samozrejme, disponovať môžu i vodným filtrom na efektívne čistenie kobercov alebo čalúneného nábytku.

V súvislosti so spôsobom používania sú najznámejšie tyčové vysávače, pri ktorých sú telo vysávača a vysávacia tyč priamo spojené. Ich výhodou je, že môžu byť napájané buď klasicky z elektrickej siete, alebo môžu získavať energiu z akumulátora.

A v neposlednom rade sa v súčasnosti stávajú čoraz obľúbenejšími robotické vysávače, z ktorých sa vďaka mnohým špeciálnym funkciám stávajú veľmi užitoční pomocníci v domácnosti.

 

Mokré alebo suché vysávanie?

Klasické vysávače môžeme tiež rozdeliť podľa typu vysávania. A to konkrétne na vysávače so suchým, mokrým alebo kombinovaným vysávaním.

Pri suchom vysávaní ide o úplne bežnú klasiku – všetky nečistoty vysávač zvládne povysávať ako z podlahy tak aj z koberca do vrecka alebo nádoby. Pokiaľ by ste však chceli povysávať koberec na mokro, bez funkcie mokrého vysávania sa určite nezaobídete. Najlepšie ale je, ak vysávač disponuje oboma spôsobmi vysávania, čo je najčastejšie splnené v prípade multifunkčných vysávačov (nevýhoda je ale vyššia cena).

Pred výberom vysávača zvážte, na akom veľkom priestore sa bude vysávač používať a aký druh znečistenia v priestore očakávate. Kapacita nádoby bezvreckových vysávačov sa pohybuje v rozpätí od 1,5 litra po 5 litrov. Multifunkčné vysávače však môžu mať objem nádoby pokojne aj nad 10 litrov. Naopak, vreckové vysávače iba málokedy disponujú vreckami s objemom väčším ako 2 litre.

 

HEPA filter do vysávača

Filter do klasického vysávača

Filter do vysávača je veľmi dôležitý faktor, ktorý treba pred jeho výberom zvážiť. Najmä ak trpíte alergiami. Filtráciou sú pochopiteľne vybavené všetky modely, no nie v každom prípade je rovnako účinná. Navyše môže obsahovať antibakteriálne, elektrostatické či uhlíkové častice. Na efektívnosť filtrácie tiež vplýva i kvalita vrecka alebo ďalšie filtre pred a za motorom. Daný typ vysávača preto môže mať viacero úrovní filtrácie.

Najvyššou triedou medzi filtračnými vložkami sú filtre s označením ULPA – U15 až U17. Tie eliminujú až 99,999995% všetkých prachových častíc. Prirodzene, ich obstarávacia cena je najvyššia. Najpoužívanejšími filtrami sú preto filtre s označením HEPA – H12, H13 alebo H14. Ich účinnosť je 99,95 %. Poznáme však aj menej účinnú EPA filtráciu – E10, E11, E12. Hodnota účinnosti je v tomto prípade na úrovni 85 až 99,5 %. Pre alergikov je preto najmenej vhodná.

 

Dôležité parametre pri výbere klasického vysávača

Pripravili sme pre vás stručný zoznam tipov a parametrov, ktoré treba pred kúpou klasického vysávača zvážiť:

  • Spôsob používania – pokiaľ potrebujete vysávať väčšie plochy, je vhodnejší väčší objem zbernej nádoby a klasický vysávač so samostatným telom a zbernou sacou trubicou. Ak potrebujete viac mobility, prikloňte sa k tyčovému vysávaču.
  • Technológia vysávania – výber závisí podľa toho, aký typ podlahy budete vysávať. Pokiaľ máte v pláne vysávať aj gauče alebo čalúnený nábytok, lepšie sú vodné vysávače. V ostatných prípadoch postačuje aj suché vysávanie s cyklónovou technológiou.
  • Sací výkon – jeho hodnota je približne tretinová oproti príkonu. Prirodzene, vždy je ho možné regulovať.
  • Účinnosť filtrácie – bezvreckové vysávače majú zvyčajne slabšiu filtráciu. Avšak základom vždy je, aby vysávač disponoval HEPA filtrom s príslušným číselným označením. Čím je číslo vyššie, tým je filter kvalitnejší.
  • Akčný rádius – parameter, ktorý je dôležitý hlavne z pohľadu praktického využívania vysávača. Pokiaľ si vyberiete model napájaný sieťovým káblom z elektrickej siete, je v tomto smere dôležitá dĺžka prívodného kábla. Štandardom je pritom kábel od 5 do 7 metrov. Praktickejšie sú ale modely s dĺžkou kábla 9 až 10 metrov.
  • Energetická trieda – čím vyššia energetická trieda, tým nižšia spotreba elektrickej energie. Odporúčame aspoň triedu B, lepšie však triedu A.
  • Hmotnosť – nižšia hmotnosť znamená menej práce pri prenášaní vysávača. Pokiaľ máte v pláne vysávať väčšie priestory, tak ju určite oceníte. Ľahký vysávač sa tiež zíde seniorom, alebo ak vlastníte poschodový dom. Naopak vyššou váhou disponujú najmä vysávače multifunkčné a priemyselné.
  • Špecifické funkcie – vyberajú sa podľa toho, aké povrchy budete vysávať a ako často budete vysávač používať. Patrí sem napríklad technológia zberu prachu vhodná pre alergikov, typy kief pre rôzne povrchy či kapacita akumulátora pre akumulátorové typy.

 

Vyberáme pre vás najlepšie klasické vysávače

Pokiaľ si na základe uvedených informácií nedokážete vybrať, pripravili sme pre vás zopár konkrétnych modelov klasických vysávačov, ktoré vás určite nesklamú.

 

1. Einhell TH-VC 1930 SA

Vysávač Einhell

Viacúčelový vysávač (vreckový/bezvreckový) a s príkonom až 1500 W. Na vysávanie za sucha ale aj na mokré vysávanie. Nádrž je z nerezovej ocele s objemom 30 litrov. Navyše funkcia fúkania rozširuje použitie tohto vysávača. Disponuje dvomi kolieskami, integrovanou zásuvkou, fúkacím adaptérom, držiakom príslušenstva, vypúšťaním a držiakom kábla. Výborný pomer cena/výkon.

Cena: približne 89 Eur.


2. Kärcher VC 3 1.198-125.0

Klasický vysávač Karcher

Bezvreckový typ vysávača na suché vysávanie s nízkou hmotnosťou (4,4 kg), sacím výkonom 140 W, hlučnosťou 76 dB a teleskopickým prevedením trubiek. Viacstupňová filtrácia a hygienický HEPA filter spoľahlivo zachytia aj tie najjemnejšie nečistoty, ako napríklad peľ alebo mikročastice prachu. Vďaka odnímateľnej podlahovej hubici sa veľmi ľahko dostanete aj do ťažko prístupných miest.

Súčasťou balenia je tiež teleskopická škárová hubica a štetec na nábytok. K doplnkovej výbave si môžete dokúpiť aj ďalšie príslušenstvo na rôzne typy povrchov.

Cena: približne 108 Eur.


3. ETA 3519 90000 AvantoETA vysávač na suché vysávanie

Tento vreckový model na suché vysávanie ponúka tichý chod (68 dB), účinný HEPA filter (H12), ochranný vstupný motorový a výstupný mikrofilter, prachové vrecko ETA Hygienic, úsporný Eco motor a vďaka ergonomicky tvarovanej rukoväti tiež jednoduchú manipuláciu. Určite oceníte aj veľký akčný rádius (11 m), elektronickú reguláciu sacieho výkonu a bohaté príslušenstvo – indikátor plnosti vrecka, turbokefa, hubica na tvrdé podlahy, kefa na čalúnenie a antibakteriálne vysávanie.

Vysávač disponuje integrovanou ochranou proti prehriatiu motora, dvomi parkovacími polohami a bezpečnostnou poistkou, ktorá upozorňuje na chýbajúce prachové vrecko.

Cena: približne 119 Eur.


4. Electrolux PURE D8.2 PD82-4MG

Káblový vysávač Elektrolux

Veľmi tichý vysávač s hlučnosťou iba 57 dB na suché vysávanie s objemom vrecka/nádoby na prach 3,5 litra. Disponuje technológiou SmartMode, hubicou OneGo Power Clean a vysoko kvalitným umývateľným filtrom, ktorý účinne absorbuje prach, roztoče, peľ a alergény. Vďaka technológii SmartMode dokáže vysávač aicky detekovať typ podlahy a prispôsobiť tomu sací výkon. Predstavuje ideálny model vysávača, ak máte domácich miláčikov.

Rovnako oceníte veľký akčný rádius (12 m) a pohodlné prenášanie vysávača vďaka špeciálne navrhnutej ergonomickej rukoväti. Manévrovanie je veľmi jednoduché, pričom pogumované extra veľké kolieska zabezpečujú ochranu podlahy.

Cena: približne 178 Eur.


5. Miele C1 PowerLine

Miele vysávač káblový

Praktický vreckový vysávač na suché vysávanie. Vďaka nerezovej teleskopickej trubici a parkovaciemu systému pre prestávky počas vysávania poskytuje potrebný komfort. Sací výkon si môžete regulovať elektronicky prostredníctvom šesťstupňového otočného voliča. Vysávač disponuje akčným rádiusom deväť metrov, čo umožňuje pohodlne povysávať aj väčšiu plochu. Objem vrecka na prach je 3,5 litra.

Vysávač je vybavený hubicou na čalúnený nábytok, špeciálne úzkou hubicou pre vysávanie škár a rovnako aj sacím štetcom s mäkkými prírodnými štetinami. Sacia trubica sa pripevňuje veľmi jednoducho a rýchlo jedným zacvaknutím.

Cena: približne 199 Eur.

obrázky: heureka.sk, freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Pcčko.sk. Snaží sa cám priniesť zaujímavé informácie zo sveta PC, smartfónov a iných technológií