Najlepšie lacné smartfóny do 200 eur

 

Kúpu kvalitného smartfónu za dobrú cenu väčšina z nás rieši raz za pár rokov. Každý pri výbere preferuje niečo iné, no existujú isté všeobecné kritériá, ktoré pomôžu vybrať ten správny model a za lacný peniaz. V našom článku sme preto pre vás pripravili zopár rád, na čo si dať pri kúpe smartfónu v roku 2021 pozor. Prinášame tiež tipy pre výber najlepších smartfónov do 200 eur.

 

Parametre kvalitného lacného smartfónu 2021

Aj pri výbere lacného smartfónu je dôležité dbať na parametre, pretože i v tejto cenovej relácii sa dá vybrať veľmi slušný model. Ktoré z nich radíme medzi tie najzákladnejšie?

Procesor

V prvom rade sú to výkon a operačná pamäť (RAM). Vykonné zariadenie zvláda naraz niekoľko operácií, preto sa na výkone neoplatí šetriť. Pritom dôležité je si uvedomiť, že výkon závisí od spolupráce procesora a operačnej pamäte RAM.

Ram

V súčasnosti moderný trh ponúka zariadenia s rôznymi procesormi, vo všeobecnosti sú však v popredí najmä 8-jadrové. Samozrejme treba ale myslieť na fakt, že výkonný procesor sa bez adekvátnej RAM míňa účinkom. Pri kúpe smartfónu preto treba zohľadniť aj operačnú pamäť RAM a vybrať si radšej väčšiu – v cenovej relácii do 200 eur si však vystačíte s 2 až 3 GB.

Displej

Samozrejme záleží aj na displeji a kvalitnom fotoaparáte. Ponuka displejov je naozaj rozmanitá, najčastejšie však ide o veľkosť s uhlopriečkou od 5″ do 6″ – dostatočný komfort na prezeranie web stránok, hranie hier a čítanie správ či mailov. Náročnejší užívatelia ocenia aj displej s veľkosťou nad 6 “, avšak pre bežných užívateľov je takýto displej už zbytočne veľký

Fotoaparát

Čo sa týka fotoaparátu, najlepšie je vyberať aspoň s rozlíšením 13 až 15 Mpx (zadný fotoaparát). V súvislosti s fotografovaním je však dôležitá i svetelnosť – údaj, ktorý býva vyjadrený ako f/číslo. Čím menšie číslo, tým menšia svetelnosť a tým pádom aj krajšie fotografie.

Najlepšie lacné smartfóny

 

Výdrž batérie

No a v neposlednom rade je tu dôležitá otázka výdrže batérie a veľkosti úložného priestoru. Samozrejme najlepší model je taký, ktorý vám vydrží na jedno nabitie aj niekoľko dní – potreba častého nabíjania je otravná a je to i nepraktické. No zariadenie nabité funkciami často na jedno nabitie dlho nevydrží.

Pokiaľ vám teda záleží na výdrži batérie, treba hľadať kompromis medzi výdržou a funkcionalitou zariadenia. V našej cenovej relácii do 200 eur sa treba rozhodnúť pre kapacitu batérie aspoň v romedzí 4000 či 5000 mAh – pri bežnom používaní vydrží zariadenie približne 2 dni.

Úložný priestor

Čo sa týka úložného priestoru, treba si dať najmä pozor, aby ste si vybrali zariadenie, u ktorého je ho možné rozšíriť prostredníctvom pamäťovej karty. Budete tak v prípade potreby schopný uchovávať aj väčší objem dát.

 

Výber najlepších lacných smartfónov 2021

Ako je to teda s konkrétnym výberom modelu do 200 eur? Tu je zopár príkladov.

 

Samsung Galaxy A40 A405F

Technické parametre: Displej: 5,9″ AMOLED 2340 × 1080 px RAM: 4 GB Interná pamäť: 64 GB Predný / Zadný fotoaparát: 24 Mpx / 16 + 5 Mpx Batéria: 3100 mAh

Viac informácií >>

Najlepšie lacné smartfóny do 200 eur
Samsung Galaxy A40 A405F

 

Xiaomi Redmi Note 7

Technické parametre: Displej: 6,3″ IPS 2340 × 1080 px RAM: 4 GB Interná pamäť: 64 GB Predný / Zadný fotoaparát: 13 Mpx / 48 + 5 Mpx Batéria: 4000 mAh

Viac informácií >>

Najlepšie lacné smartfóny do 200 eur
Xiaomi Redmi Note 7

 

Xiaomi Mi A3

Technické parametre: 6,01 palcový AMOLED displej, 720 x 1560 px, 8-jadrový procesor Snapdragon 665, 64 GB ROM a 4 GB RAM, Trojitý 48 Mpx + 8 Mpx + 2 Mpx zadný fotoaparát, Predný 32 Mpx fotoaparát, Li-Po 4 030 mAh batéria, USB-C.

Viac informácií >>

Najlepšie lacné smartfóny do 200 eur
Xiaomi Mi A3

 

Xiaomi Redmi Note 8T

Technické parametre: Displej IPS 6,3″ (16 cm), rozlíšenie 1080 x 2340, Fotoaparát 48Mpx, Procesor 2GHz, Dual SIM, Interná pamäť 32GB.

Viac informácií >>

 

Najlepšie lacné smartfóny do 200 eur
Xiaomi Redmi Note 8T

 

Obrázky: unsplash.com, heureka.sk

Redakcia

Redaktor magazínu Pcčko.sk. Snaží sa cám priniesť zaujímavé informácie zo sveta PC, smartfónov a iných technológií

Komentáre k článku

  • 8. 11. 2020 at 10:27
    Permalink

    Chcem kupiť telefon do 100 eur poraďte aky by som mal kúpiť aby mal internet väčšiu obrazovku aj baterka niečo vydržala niečo

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *