Notebook pre študenta 2021 do tisíc eur

Mať dobrý notebook je pri vysokoškolskom štúdiu, ale aj vysokoškolskom živote nevyhnutnosťou. Už dávno sa na prednáškach  nevyťahujú len poznámkové bloky a perá, ale skôr notebooky či tablety. My sme si posvietili na notebooky vhodné pre študentov podľa rôznych parametrov a v cene do tisíc eur.

 

Prečo investovať do notebooku pre študenta?

Samozrejme aj stredoškolákom či žiakom na základnej škole notebook poslúži nielen na hranie ale ako dobrý pomocník do školy. My, ktorí sme prežili väčšinu detstva bez internetu, sme sa museli učiť podľa učebnice. Hoci často sme tomu nechápali a učebnice neboli písané zaujímavo. Málokto sa šprtal v nejakej prídavnej literatúre.

Dnešní študenti to majú ľahšie – pochopiť obsah literárneho diela im pomôže zhrnutie a vysvetlenie diela v referáte či youtube videu. Ak niečo nechápete z fyziky, spýtajte sa Googlu – možno sa ho to pred vami spýtali už stovky slovenských študentov a odpoveď nájdete na niektorom fóre.

 

Výber študentského notebooku 2021 do 1000 eur

Na začiatok dobre zvážte, čo na notebooku budete robiť. Ak ste študent technických smerov, dbajte na dobrú grafiku a operačnú pamäť. Ak sa budete venovať tvorbe webstránok, grafiky, či architektúre, zrejme by ste nechceli, aby vás limitovali nejasné farby obrazovky či pomalé reakcie programov. Ak budete študovať humanitné vedy, ekonómiu, psychológiu či pedagogiku, zrejme budete potrebovať tiež dostatočnú operačnú pamäť a vyšší balík kancelárskych programov. Medzi študentmi sa pohybujú v hojnom zastúpení tiež hráči PC hier či lokálni internátni DJ-i. Takže tí by mali myslieť na dostatočnú grafiku a výkon, respektíve na dobrú zvukovú kartu.

Prinášame teda niekoľko tipov pri výbere študentského notebooku, tiež zoznam parametrov a konkrétne modely notebookob, ktoré vás môžu zaujať.

 

Váha notebooku

Ako prvé si treba uvedomiť, že študent často cestuje, mení miesta, nosí notebook do školy či na výlety a tak je dôležité, aby bol notebook ľahší a skladnejší. Veľký displej síce vyzerá krásne a pohodlne sa na ňom pozerajú filmy na izbe. V škole po ceste domov či na výlet si však každý dobre rozmyslí, či bude so sebou ťahať toľko zbytočnej váhy.

 

Tipy – ľahké notebooky veľkosti 14″ vhodné na časté prenášanie

1. Lenovo IdeaPad S540
2. Asus UM431DA
3. Acer Swift 3 NX

Najľahšie notebooky 2021

Najľahšie notebooky 2021 Najľahšie notebooky 2021

 

Batéria notebooku

Čo sa týka batérie, pri bežnom používaní by vám mal notebook vydržať aspoň 9 hodín. Je treba si uvedomiť, že čím je vyšší výkon, lepšia grafická karta a kvalitnejší displej, tak tým nižší je výkon baterky. Ku väčšine notebookov sa dá síce dokúpiť väčšia baterka, tá však ale zároveň znamená aj vyššiu hmotnosť a často aj rozmer.

 

Tipy – notebooky, ktorých batéria vydrží dlhšie ako 12 hodín

1. Lenovo ThinkPad Edge E590
2. MSI PS63 Modern
3. Asus UX433FN

Notebooky s dlhou výdržou batérie 2021

Notebooky s dlhou výdržou batérie 2021 Notebooky s dlhou výdržou batérie 2021

 

Vhodná klávesnica

Nájsť optimálny kompromis medzi pohodlnosťou používania, ergonómiou klávesnice a rozmermi nie je jednoduché. Pri malom notebooku len ťažko nájdete aj dostatočne veľkú klávesnicu, takže písať dlhší text nemusí byť práve najpohodlnejšie. Na druhej stranu, ergonomická, prémiová klávesnica, ktorú nájdete na väčších notebookov znamená aj ťažší a väčší notebook.

Pred výberom konkrétneho modelu je dobré si preto notebook a klávesnicu najprv v obchode osobne vyskúšať. Často sa vyskytuje ďalší problém – klávesnica nezobrazuje všetky slovenské znaky. Výhodou sú programovateľné tlačidlá a ovládacie tlačidlá, napr. na úpravu hlasitosti a rýchle zapnutie základných Windows nástrojov.

Či už učenie alebo študentský život, v mnohých prípadoch je večierka neskoršia. To, čo v noci určite klávesnice s podsvietením.

 

Tipy – vyberáme notebooky s podsvietenou klávesnicou

1. Apple MacBook Air MQD32SL/A
2. Acer Swift 3 NX
3. Lenovo Legion Y530

Notebooky s podsvietenou klávesnicou 2021

Notebooky s podsvietenou klávesnicou 2021 Notebooky s podsvietenou klávesnicou 2021

 

Výkon a operačná pamäť RAM

Výkon študentského notebooku by sa mal opierať minimálne o štvorjadrový o procesor, napríklad typu i3, i5, či i7. Operačná pamäť RAM by mohla byť aspoň 8 GB. Ak je finančný limit vyšší, tak investujte radšej do 16GB RAM a 6- či 8- jadrového procesora. S touto kombináciou sa však do hranice 1000 eur zrejme nevojdete.

 

Tipy – vyberáme notebooky s 16GB RAM do 1000 eur

1. Lenovo Legion Y530
2. HP 15-dw0010
3. HP Pavilion 15-bc512
Notebooky s RAM 16GB 2021 Notebooky s RAM 16GB 2021 Notebooky s RAM 16GB 2021

 

Konektivita

Klasickým USB konektorom už pomaly odzvonilo. V súčasnosti modely notebookov strednej triedy prechádzajú na moderné USB typu C alebo na ich kombináciu s Thunderbolt 3. Preto aj študentský notebook by mal obsahovať čo najviac portov tohto typu, hlavne s výhľadom do budúcnosti, ich význam totiž bude postupne narastať. Lacnejšia varianta si však vystačí aj s jedným USB C konektorom, no v tom prípade si treba zadovážiť aj redukcie, prípadne nejaký šikovný hub.

Konektor HDMI, sieťový konektor a čítačka pamäťových kariet by ale mali byť samozrejmosťou. Študenti určite ocenia aj moderný bezdrôtový adaptér s dobre navrhnutou anténou. Vďaka nemu je možné sa pripojiť aj na miestach so slabým wi-fi.

 

Kvalitný displej

Kvalitný displej je dôležitý, a to nielen pri študentských notebookoch. Dokážete tak pracovať, alebo sa zabávať aj za horších svetelných podmienok. Dnes si už moderné procesory poradia aj s videom v 4K rozlíšení a tak dokonca ani pri strednej triede modelov nie je problém s graficky stredne náročnými hrami. Preto si svoj notebook vyberajte minimálne s Full HD, no najradšej so 4K rozlíšením. Ak si môžete dovoliť investovať viac, určite sa rozhodnite pre notebook s OLED displejom.

Výborné sú tiež IPS (in-plain switching) displeje, ktoré majú široký pozorovací uhol a teda zobrazenie displeje bude ostré a príjemné aj keď sa naň dívate z veľkého uhla. Zistíte teda pdostatne ľahšie, aké fotky si prezerá spolužiačka po boku : )

 

Obrázky: unsplash.com, heureka.sk

 

Redakcia

Redaktor magazínu Pcčko.sk. Snaží sa cám priniesť zaujímavé informácie zo sveta PC, smartfónov a iných technológií

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *