Recenzie

Najlepšie robotické vysávače 2023

Aktualizované: 3.2.2023
 
Robotické vysávače predstavujú dokonalých pomocníkov v domácnosti. Dnes už nie sú luxusným tovarom, ktorý stojí okolo tisíc eur. Kvalitné a sofistikované robotické vysávače kúpite aj za 200, 300 či najnovšie modely aj za 500 eur. Ako si z nich vybrať to najlepšie a pritom zbytočne nepreplatiť? Povieme si o tom v našom článku. Rovnako vám ponúkneme aj zopár konkrétnych tipov na robotické vysávače s ideálnym pomerom cena / kvalita – najlacnejšie a najlepšie robotické vysávače 2023.

 

Čo všetko dokáže robotický vysávač?

Robotické vysávače patria k moderným a veľmi populárnym spotrebičom určených na upratovanie v domácnosti. Táto kategória spotrebičov je však veľmi rôznorodá. Tie drahšie a kvalitnejšie modely dokážu pri vysávaní na sucho aj na mokro naozaj veľmi pomôcť. Existujú však aj také, ktoré si môžete kúpiť za lacný peniaz, no výsledok vás môže sklamať.

Pred kúpou tohto pomocníka je preto lepšie dať prednosť kvalite a vybaveniu, ako kupovať lacný model.

Ich hlavnou prednosťou je, že dokážu vysávať samostatne a po priestore sa pohybujú pomocou senzorov a čidiel. Pokročilé robotické vysávače majú už dokonca laserovú a kamerovú navigáciu. U ďalších modelov môžu byť tieto pohyby aj naprogramované alebo sa vysávač pohybuje pomocou infračerveného lúča.

Efektivitu vysávania zvyšujú rotujúce kefy, ktoré posúvajú nečistoty k saciemu otvoru v strede prístroja. Prirodzene, robotický vysávač môžete zapnúť aj na diaľku a prísť tak domov, kde vás privítajú krásne čisté podlahy.

Kvalitnejšie modely majú tiež funkciu pokračovania v upratovaní. Pri prerušení činnosti sa robot aicky vráti na miesto, kde s upratovaním skončil a následne v ňom pokračuje. Zóny vysávania si prirodzene môžete presne vymedziť. Napríklad pomocou magnetických pásikov, virtuálnou stenou alebo najlepšie pomocou WiFi v aplikácii vysávača.

Pokiaľ sa pýtate, či zvládne robotický vysávač aj vytieranie, tak odpoveď je áno. Tie novšie modely sú totiž vybavené celým radom pokročilých funkcií a vytieranie je jednou z nich.

Robotický vysávač v byte
Robotický vysávač v byte

Tip

Robotické vysávače s laserovou navigáciou sú pri upratovaní efektívnejšie. Zvyčajne tiež majú dlhšiu prevádzkovú dobu a väčší objem odpadovej nádoby. Nezabudnite na pravidelné čistenie gumových a štetinových kief.

 

Dôležité parametre a funkcie

Pripravili sme pre vás krátky zoznam tých najdôležitejších parametrov a funkcií, ktoré vám pomôžu vybrať ten najlepší robotický vysávač:

 • Navigácia – lacnejšie modely sú bez navigácie, drahšie modely sa dobre orientujú aj na veľkých plochách.
 • Typ vysávania – suché vysávanie, mokré vysávanie.
 • Doba prevádzky – závisí hlavne od hmotnosti vysávača a výkonnosti batérie. Kvalitnejšie modely vydržia pracovať aj 4 hodiny.
 • Objem zbernej nádoby – v priemere okolo 0,5 až 1 l.
 • Výkon – treba zvoliť kompromis medzi výkonom a dobou prevádzky (čím vyšší výkon, tým je doba prevádzky menšia).
 • Hmotnosť – čím menšia hmotnosť, tým väčšia pohyblivosť a dlhšia doba prevádzky.
 • Prekonávanie prekážok – senzory proti pádu zo schodov, proti zamotaniu do káblov…
 • Funkcia virtuálnej steny – cez aplikáciu jednoducho ohraničíte miesto, kde má vysávač zakázaný vstup. Užitočné napríklad ak máte domáce zvieratá.
 • Programy vysávania – čím viac tým lepšie (ale aj vyššia cena vysávača), napríklad mopovanie…
 • Doba nabíjania – 1,5 – 6 hodín.
 • Filtrácia – štandardný filter, vysokovýkonný filter, HEPA filter…
 • Úroveň hlučnosti – od 60 do 70 dB.

 

Užitočné tipy pri výbere vysávača

Pred výberom robotického vysávača si dobre premyslite čo od neho očakávate a na aký typ povrchu ho budete používať. Prinášame vám zopár užitočných tipov:

 • Vysávač na koberce – pokiaľ máte doma koberce s dlhším vlasom, musíte s tým pri výbere vášho robotického vysávača počítať. Pri jeho používaní na tomto povrchu môže totiž u mnohých modelov dôjsť k zaseknutiu. Preto sa uistite, či váš vybraný model disponuje touto ochranou. Na trhu dokonca existujú aj špeciálne robotické vysávače na vysávanie kobercov.
 • Tvrdé podlahy – vysávač by mal disponovať antistatickým mopom určeným na zachytenie aj tých najjemnejších prachových častíc nasucho.
 • Vysávač s vytieraním – vo svojom tele ukrýva tiež nádobku na vodu. Ide o drahšie modely, ale na druhú stranu tým získate multifunkčný model, ktorý urobí všetko za vás.
 • Zmerajte si prahy – väčšina robotických vysávačov určených na vysávanie kobercov s vyšším vlasom si poradí aj so zdolávaním prahov s výškou približne do 2 cm. Pokiaľ máte vyššie prahy, tak buď ich výšku znížite (ak je to technicky možné), alebo budete musieť robot prenášať medzi miestnosťami.

Tip

Robotický vysávač si vyžaduje pravidelnú údržbu a čistenie. Aspoň raz za týždeň je treba vyprázdniť zbernú nádobu, 2x mesačne vyčistiť bočnú kefu a minimálne raz ročne vymeniť kefy a filtre.

 

Vyberáme pre vás najlepšie robotické vysávače

Pokiaľ si stále na základe uvedených tipov nedokážete vybrať, pripravili sme pre vás zopár konkrétnych tipov, ktoré vás určite nesklamú.

 

1. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro

Robotické vysávače - recenzie

Tento model od Xiaomi ponúka veľmi dobrý pomer výkon/cena. Okrem toho je vybavený tromi programami upratovania (vysávanie, mopovanie, vysávanie a mopovanie zároveň) a možnosťami výberu štyroch intenzít sania (až do sily 3 000 Pa). V balení sa tiež nachádza veľká nádoba na prach a špeciálna vodná nádrž na kombinované upratovanie.

Pochopiteľne, robot rozpozná povrch, ktorý práve upratuje a dokáže sa mu prispôsobiť. Vďaka aplikácii Mi Home môžete dať vysávaču presné inštrukcie a spustiť ho na diaľku. V prípade prerušenia činnosti (napríklad kvôli vybitiu) si robot zapamätá miesto kde skončil a sám sa presunie k nabíjacej stanici. Samozrejmosťou je tiež virtuálna stena (zakázaná oblasť).

O navigáciu sa tu stará laserový navigačný systém LDS s dokonale kalibrovaným algoritmom. Kapacita akumulátora je až 5200 mAh a poradí si s údržbou plochy väčšou ako 150 m2.

Cena: približne 300 Eur.

Viac informácií ˃˃

 

2. iRobot Roomba i7

Robotické vysávače - recenzie

Vyspelá a inteligentná navigácia iAdapt 3.0 je tu zárukou toho, že robot ľahko zvládne dokonalé upratovanie priestoru, a to s neobmedzenou veľkosťou. Disponuje kamerou, prostredníctvom ktorej rozpoznáva prekážky a podľa toho si dokáže zvoliť najlepší spôsob upratovania. Dokonca je schopný si uložiť až 10 rôznych máp priestoru.

Pochopiteľne, s mobilnou aplikáciou iRobot HOME môžete robot ovládať aj na diaľku či naplánovať upratovanie. iRobot Roomba i7 je navyše vybavený patentovaným trojstupňovým čistiacim systémom AeroForce, ktorý zaručuje mimoriadne vysoký sací výkon.

Určite oceníte aj funkčné vybavenie prístroja. Užitočná je napríklad funkcia nabíjania počas upratovania. Robot si tiež dokáže strážiť stav batérie, a ak je to potrebné, sám zamieri do nabíjacej stanice. Neprekvapia ho ani schody – disponuje senzormi proti pádu zo schodov. Samozrejmosťou je tiež systém proti zamotaniu do káblov.

Kapacita akumulátora je 1800 mAh, čo postačuje na 120 minút práce prístroja. Doba nabíjania je iba 1,5 hodiny.

Cena: približne 450 Eur.

Viac informácií ˃˃

 

3. Samsung Jet Bot+

Robotické vysávače - recenzie

Okrem vysokého sacieho výkonu a presnej laserovej navigácie Samsung Jet Bot+ ponúka aj veľmi účinný filtračný systém a množstvo užitočných funkcií. Napr. funkciu detekcia kobercov, či samočistenie kefy.

Pochopiteľne, nechýba tu možnosť ovládania robota na diaľku (mobilná aplikácia), či nastavenie časového harmonogramu upratovania. Súčasťou robota je i samovyprázdňovacia stanica na odpad.

Veľkou výhodou tohto modelu je, že inteligentné riadenie napájania dokáže identifikovať typ povrchu a množstvo prachu. Následne potom robot aicky upraví sací výkon tak, aby povrchy dôkladne vyčistil. Vďaka tejto technológii regulácie výkonu si dokáže prístroj zvýšiť sací výkon aj pri hlbšom čistení kobercov.

Môžete si tu tiež vybrať konkrétne oblasti na upratovanie, pričom prístroj ich selektívne vyčistí. Robot disponuje batériou Li-Ion 21,9 V, čo vám na jedno nabitie zaručí činnosť tohto pomocníka na 90 minút.

Cena: približne 730 Eur.

Viac informácií ˃˃

 

4. Roborock S7

Robotické vysávače - recenzie

 

Roborock S7 predstavuje ideálny robotický vysávač pre domácnosti, ktoré majú rôzne typy podláh. Je totiž vybavený funkciou zdvihnutia mopovacej podložky pri detekcii koberca. A preto mu nerobí problém prekonávať prah dverí (pokiaľ nie sú vysoko).

Ani členitosť priestoru nie je pre tento robot problém. Vďaka laserovej navigácii LiDAR a dlhej výdrži batérie dokáže upratovať až 3 hodiny (čas nabíjania 6 hodín). Nádržka na prach má objem 470 ml a nádržka na vodu 300 ml. Čo je dôležité, intenzitu mopovania si tu môžete nastaviť. O komunikáciu s robotom je postarané prostredníctvom mobilnej aplikácie Mi Home.

Dokonca ho môžete ovládať aj hlasom, robot je totiž kompatibilný s hlasovými asistentmi Amazon Alexa, Google Home a Siri.

Cena: približne 510 Eur.

Viac informácií ˃˃

 

5. Rowenta RR 7975 WH

Robotické vysávače - recenzie

 

Pokiaľ máte doma domácich maznáčikov, tak ide o ideálnu voľbu. Tento model robotického vysávača totiž disponuje extrémne veľkým sacím výkonom (12000 Pa) a tomu neodolá ani zažratá špina či zvierací chlp.

Pochopiteľne, vysávač obsahuje aj mop, ktorého súčasťou je praktické príslušenstvo, vrátane špeciálnej Animal Turbo kefy na upratovanie zvieracích chlpov. Na jedno nabitie vydrží prístroj pracovať až 4 hodiny.

Robot je tiež vybavený modernou a pokročilou laserovou technológiou na presnú navigáciu a inteligentnými senzormi. Tie zabezpečujú presný a bezpečný pohyb vysávača po miestnosti a chránia ho pred nárazom a pádom zo schodov. Ak vysávaču dôjde energia, sám sa vráti naspäť do nabíjacej stanice (nabitie trvá približne 4 hodiny). Súčasťou prístroja je aj mobilná aplikácia Rowenta.

Cena: približne 660 Eur.

Viac informácií ˃˃

obrázky: freepik.com


 

Špeciál

Špeciálny obsah na magazíne Pcčko.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *