RecenzieTechnológie

Najlepšie televízory do 500 eur v roku 2023

Aktualizované 4.3.2023
 
V minulosti stačilo pri televízoroch poznať iba pár základných údajov a z obchodu človek odchádzal ako spokojný zákazník. Dnes už ale trh ponúka výrobky s množstvom rôznych parametrov a funkciami. V článku sme preto pre vás pripravili niekoľko tipov na najlepšie televízory do 500 eur. Zároveň uvádzame prehľad tých najdôležitejších informácií, ktoré vám pomôžu nájsť medzi televízormi ten správny smer a vybrať si pre seba to najlepšie. Aj v cenovej kategórii do 500 eur sa dá nájsť v roku 2023 špičkový televízor. Poďme na to!

 

Najlepšie televízory do 500 eur

Dá sa vybrať kvalitný televízor do 500 eur? Samozrejme áno. A platí to aj v roku 2023. Avšak v tejto cenovej triede televízorov by ste sa už nemali uspokojiť s ničím menším ako s modelom so všetkými TV tunermi, LED displejom, 4K Ultra HD rozlíšením, Smart TV, 3-4 x HDMI a 2 x USB konektormi, 1 x LAN, Wifi, Bluetooth a s veľkosťou obrazovky minimálne 108 cm. Tieto podmienky spĺňajú napríklad tieto televízory.

 

1. Samsung UE55TU7092

TV do 500 eur

LED 4K Ultra HD (4-násobný počet pixelov), Uhlopriečka 55″ (138cm), Rozlíšenie 4K (3840 x 2160), PQI 2000 (50Hz), Podpora HDR10, HDR10+, HLG, Inteligentný hlasový asistent Bixby, Zvuk Dolby Digital+.

Viac informácií >>

 
 

2. TCL 65P635

TV do 500 eur

Smart Google TV s rozlíšením 4K Ultra HD (3840×2160) s uhlopriečkou 164 cm (65″), tunery DVB-T/T2 (HEVC)/C/S/S2, Skylink FastScan, vysoký dynamický rozsah HDR10, HLG. OS Google TV, Wi-Fi, Bluetooth, DLNA, Chromecast, hlasové vyhľadávanie (integrovaný Google Assistant), herný režim, multimediálny USB prehrávač. Priestorový zvuk Dolby TrueHD.

Viac informácií >>

 
 

3. LG 50UP7500

TV do 500 eur

OLED SMART televízor, Real 4K Ultra HD a a 4K Upscaling, Uhlopriečka 50″ (126cm), 2× HDMI, 1× USB, LAN, WiFi, Bluetooth, herný režim, podpora Netflix, Apple TV.

Viac informácií >>

 
 

4. Hisense 58A6BG

TV do 500 eur

Smart TV s rozlíšením 4K Ultra HD (3840×2160) s uhlopriečkou 146 cm (58″), vysoký dynamický rozsah Dolby Vision, HDR10+ a HLG. Wi-Fi, webový prehliadač, Bluetooth, Chromecast, Miracast, LAN, HbbTV 2.0, herný režim, multimediálny USB prehrávač. Zvuk DTS Virtual:X.

Viac informácií >>

 
 

5. TCL 55P615

TV do 500 eur

Smart LED TV s technológiou NanoCell – obraz plný ostrých detailov a čistých farieb, 4K Ultra HD rozlíšenie, Uhlopriečka 49″ (123cm), 4× HDMI, 2× USB, USB nahrávanie, LAN, WiFi, Bluetooth.

Viac informácií >>

 
 

Základné rozdelenie televízorov

Dominantou pri výrobe televízora je predovšetkým technológia obrazovky a preto sa na jej základe aj rozlišujú jednotlivé typy televízorov. Tie potom určuje celý rad ďalších parametrov, akým je napríklad rozlíšenie, jas alebo kontrast. Najstarším typom a praotcom všetkých televízorov bol elektrónkový CRT, no ten sa už dnes dávno nevyrába.

 

Plazmové televízory

Plazmový televízor bol nástupcom starej CRT technológie, a vo svojej dobe (najmä 90. roky) prežil veľké bum. Znamenal novú éru televízorov, pričom prvý krát ich na trh uviedla spoločnosť Fujitsu. Obrazovka plazmového televízora je rozdelená do buniek, ktoré sú naplnené plynom. Na tie potom pôsobí elektrický výboj, ktorý následným zahriatím bunky zmení plyn v plazmu, pričom sa v závislosti na teplote mení farba bunky. Obraz je tak čistý, plynulý a pekne vykresľuje farby.

Problémom sa však stalo rozlíšenie, ktorého kvalita priamoúmerne závisí na veľkosti televízora. Lepšie rozlíšenie si vyžaduje aj väčší televízor, a práve to plazmovému televízoru spečatilo jeho osud.

 

LCD televízory

Ďalšia etapa vývoja televízorov patrila LCD technológii. Ich hlavnou výhodou oproti plazmovým televízorom je, že namiesto plazmy využívajú úspornejšie a šetrnejšie tekuté kryštály. A to znamená nižšie nároky na spotrebu elektrickej energie.

Avšak problémom sa tu stala citlivosť obrazu. Oproti plazmovým televízorom tu nie je tak detailný obraz, navyše je vo veľkej miere negatívne ovplyvňovaný svetlom. V súčasnosti sa na trhu síce ešte s LCD televízormi môžeme stretnúť, no svoj význam už postupne strácajú.

 

LED televízory

LED TV

V cenovej kategórii do 500 eur vás však najviac bude zaujímať LED televízor, pretože čo sa týka obrazu, je to najlepšie, čo za túto cenu môžete dostať. Najdôležitejšou črtou tohto typu televízorov sú diódy, ktoré výrazne znižujú vplyv okolitého svetla na zobrazovaciu schopnosť televízora. Obraz má preto výraznejšie farby a ostrosť.

Z hľadiska umiestnenia LED diód následne potom rozlišujeme Edge LED (diódy sú rozmiestnené po stranách obrazovky) a Direct LED (diódy sú rozmiestnené po celej ploche). Oproti LCD televízorom je tu násobne lepšie vykresľovanie farieb, vďaka čomu sa dosahuje aj vyšší kontrast a jas.

 

OLED televízory

OLED technológia je v podstate také vylepšené LED, čo sa samozrejme prejaví aj na cene, pretože len zriedka možno OLED televízor kúpiť pod 500 eur. Rozdiel tu je vo využívaní organických diód, vďaka ktorým tento typ televízorov dosahuje ešte kvalitnejší obraz a rozmanitejšie farebné spektrum. Na podobnom princípe pracujú aj QLED televízory (vyvinula firma Samsung), no v porovnaní s OLED majú ešte bohatšie farby a lepšie pozorovacie uhly.

 

Smart TV

Smart TV

Samozrejme, v súčasnosti aj tie lacnejšie televízory disponujú funkciou Smart TV, čo je ideálne v prípade, ak vám nestačí iba obyčajné pozeranie televízora. Inteligentný televízor vám totiž dokáže do určitej miery nahradiť funkciu počítača.

Umožňuje hlavne pripojenie k internetu, a vy si tak môžete sledovať svoje obľúbené programy aj online. Alebo, a čo je veľmi časté, si môžete predplatiť nejakú streamovaciu platenú službu, ako napríklad Netflix, Amazon Prime či HBO GO. Pochopiteľne je ho možné spárovať prostredníctvom wifi pripojenia s iným zariadením v domácnosti, napríklad tabletom alebo notebookom a premietať tak obraz z neho na televízor.

 

Výber televízora podľa parametrov

Televízny tuner

Televízny tuner patrí k základnej výbave každého televízora, ktorý zabezpečuje príjem televízneho signálu. Poznáme 4 typy:

  • DVB-T (pre pozemné vysielanie),
  • DVB-C (káblové vysielanie),
  • DVB-S (satelitné vysielanie) a
  • DVB-T2 (budúci štandard pozemného digitálneho vysielania).

Ideálny stav je, ak má televízor všetky 4 typy. Ten posledne menovaný je však najdôležitejší.

 

Veľkosť obrazovky

Hneď po príjme TV signálu je zásadná veľkosť obrazovky. Samozrejme, čím je väčší obraz, tým je aj väčší zážitok zo sledovania. Navyše väčšie televízory disponujú aj väčším počtom užitočných funkcií, či rôznych konektorov.

Na rozdiel od minulosti, dnes už poučka o vzájomnom pomere veľkosti obrazovky a vzdialenosti sledovania neplatí. U novších televízorov totiž sledovacia vzdialenosť nemusí byť nutne aspoň dvaapolkrát väčšia ako uhlopriečka televízora. Riziko poškodenia zraku je vďaka lepšiemu rozlíšeniu menšie ako pri starších modeloch.

 

Rozlíšenie obrazovky

Pokiaľ si teda zvolíte televízor s väčšou uhlopriečkou, dbajte na vyššie rozlíšenie. Čím vyššie, tým viac pixelov je televízor schopný zobraziť. Zo začiatku stačilo rozlíšenie s označením Ready HD (1366 x 768 pixelov), ktorým dnes disponujú iba tie najmenšie obrazovky.

Neskôr sa začalo používať rozlíšenie s označením Full HD (1920 x 1080 pixelov). Avšak v súčasnosti je už nahrádzané rozlíšením Ultra HD (3840 x 2160 pixelov) – tzv. 4K televízory. Najnovšie prichádza na trh technológia 8K rozlíšenia, ktoré ponúka až štyrikrát viac zobrazených pixelov ako je tomu pri 4K (7680 × 4320 pixelov). Dokonca firma Sony už vyvíja 16K televízory.

 

Jas a kontrast

Neradno podceniť ani jas a kontrast. Biela farba v obraze totiž môže niekedy znamenať problém. Jas vyjadruje svietivosť televízora, pričom platí, že čím je jeho hodnota vyššia, tým lepší je aj výsledný obraz a celkový divácky zážitok. Udáva sa v jednotkách svietivosti – kandelách (cd). Zároveň je i určujúcim parametrom za podmienok, akými je napríklad ostré denné svetlo. V nočných podmienkach ale môže byť vysoká svietivosť zase na škodu. Preto je rozumné voliť kompromis a hodnotu jasu okolo 500 cd / m².

Naproti tomu kontrast vyjadruje pomer v zobrazovaní čiernej a bielej farby (vyjadruje sa v jednotkách lux). Je určujúci pri sledovaní programov v bežných denných podmienkach – za svitu slnka. Aj v tomto prípade platí, že čím je jeho hodnota vyššia, tým lepší je i výsledný obraz.

 

Pozorovací uhol

Pozorovací uhol je tiež dôležitý. Pri LED technológii sa za jeho štandard udáva rozmedzie 170-178°. Ak je pod alebo nad týmito hodnotami, znamená to zníženie kvality zobrazenia. Dokonca v krajnom prípade môže dôjsť až k stmaveniu obrazovky – strate kontrastu a jasu.

 

Odozva obrazu

TV vhodné na sledovanie športu

Športovo založení určite ocenia dobrú odozvu obrazu. Vyjadruje sa frekvenciou (jednotka Hz) a je ďalším parametrom, ktorý treba zohľadniť. Je dôležitá najmä pri pozeraní športových programov alebo pri rýchlych akčných scénach. Jednoducho povedané, všade tam, kde to na obraze rýchlo kmitá. Pochopiteľne, čím je frekvencia vyššia, tým lepšie.

 

Konektory

Ďalšie možnosti využívania televízora sú v réžii konektivity. Základom je počet vstupov pre rozhranie HDMI. Avšak ešte predtým, ako sa vyberiete do obchodu, si prerátajte, koľko konektorov budete súčasne pripájať – napr. blu-ray prehrávač, set-top-box, počítač a iné. Cez USB konektor zase dokážete pripojiť flash disk, alebo dokážete pripojiť bezdrôtovú klávesnicu, prípadne PC myš.

Pochopiteľne, moderné Smart TV majú zabudovaný konektor pre LAN či prijímač bezdrôtových sietí WiFi (WLAN). Je tu však možnosť na pripojenie aj takých televízorov, ktoré ho nemajú. Treba si len zadovážiť WiFi USB prijímač. Užitočný konektor je aj tzv. SCART, pomocou ktorého môžete k televízoru pripojiť staršie zariadenie, napríklad videoprehrávač. Slúchadlový vstup sa zase postará o pripojenie slúchadiel pri hraní hier.

 

Energetická spotreba

A na záver jedna užitočná rada. Nezabudnite si skontrolovať energetický štítok. Aj otázka spotreby je totiž dôležitá. Pochopiteľne, odporúčame iba energetickú triedu A. Nikto predsa nechce zbytočne preplácať.

obrázky: heureka.sk, pexels.com
 

Špeciál

Špeciálny obsah na magazíne Pcčko.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *