MixSponzorované

Aké batérie použiť do rôznych spotrebičov

Univerzálne batérie do každého spotrebiča neexistujú. Väčšinou sa síce v domácnostiach používajú klasické tužkové alkalické batérie, avšak je dobré vedieť aj o ďalších možnostiach. K nim patria napríklad tužkové, mikrotužkové či lítiové nabíjacie batérie 18650. Okrem toho sú tu ešte aj gombíkové batérie. Viete, ktorá batéria sa kam hodí? Povieme si o tom v našom článku.

 

 

Nabíjacie batérie

Rôznych typov nabíjateľných batérií je pomerne dosť, preto niekedy môže byť problém sa v tom vyznať. Avšak medzi základné typy nabíjateľných batérií patria:

  • Nikel-kadmiové (Ni-Cd)
  • Nikel-metal hydrid (Ni-MH)
  • Li-Ion
  • Li-Pol

V minulosti čo sa týka nabíjacích batérií, boli najpoužívanejším typom niklovo-metalhydridové – NiMH články. Tieto batérie sa však v súčasnosti využívajú čoraz menej. Uplatnenie nachádzajú napríklad v lacných mobilných telefónoch a ako nabíjateľné AA batérie.

Nabíjateľné AA tužkové batérie
Nabíjateľné AA tužkové batérie

Ich hlavnou nevýhodou je totiž pamäťový efekt – zníženie napätia, ktoré najčastejšie vzniká v dôsledku zlého nabíjania. Prejavuje sa to tak, že batéria zdanlivo stratí svoju kapacitu a nabije sa len na istú časť svojej pôvodnej kapacity. Dá sa to odstrániť len tak, že batériu celkom vybijete a potom znova nabijete. Nie vždy sa to však podarí na 100 %. Preto je dôležité vedieť, ako nabíjať batérie správne.

 

Nabíjacie 18650 batérie

V súčasnosti sa čoraz používanejšími stávajú lítiové nabíjacie batérie 18650. Základom tohto typu akumulátora je kvalitný článok, ktorý je ideálny pre ručné svietidlá, vysokovýkonné baterky a prenosné zariadenia. Obsahujú aj ochranu proti preťaženiu, vytečeniu a skratu. Rovnako disponujú i vstavaným ochranným obvodom proti vybitiu a nadmernému nabitiu, čo zaručuje ich vynikajúcu životnosť.

Niektoré typy akumulátorov 18650 majú na svojom tele nabíjací microUSB konektor. Preto ich môžete nabíjať napríklad z počítača alebo nabíjačkou na mobilný telefón. Tiež disponujú funkciou LSD (Low Self-Discharge). Vďaka nej dokážete rozoznať i veľmi nízke samovybíjanie batérie. Môžete ich napríklad použiť pre prevádzku v LED svietidlách.


Vedeli ste, že…

… najnovšie typy nabíjacích batérií prekonajú vo výkone aj najlepšie alkalické tužkové batérie? Preto nachádzajú využitie najmä v prístrojoch s vysokým odberom energie – fotoaparáty, mobilné telefóny, či digitálne kamery.


Najväčšou výhodou batérií 18650 je ich možnosť dobíjania. Užitočné tiež je, že pri ich správnom používaní vydržia aj niekoľko stoviek dobíjacích cyklov. A ich ďalšie použitie okrem už zmienených LED svietidiel? Keďže majú podobný tvar ako batérie AA alebo AAA (sú len trochu väčšie), ide o vynikajúci dobíjací zdroj energie pre menšie spotrebiče. Napríklad v poslednej dobe je rozšírené ich používanie v elektronických cigaretách.

Nezabudnite však, že pri výbere batérie 18650 je najdôležitejšie zohľadniť jej parametre a aj typ spotrebiča, ktorý bude napájať. Výberom nevhodnej 18650 batérie totiž riskujete znehodnotenie batérie, alebo dokonca aj pripojeného spotrebiča.

Medzi najdôležitejšie parametre batérií 18650 patria:

  • Napätie pri plnom nabití – od 3,7 až do 4,2 V. Pochopiteľne, s vybíjaním batérie sa bude znižovať.
  • Kapacita batérie – udáva sa v jednotkách mAh. Ide o množstvo elektrického náboja, ktorý má batéria k dispozícii.
  • Vybíjací prúd – udáva sa v jednotkách A. Predstavuje prúd, akým dokáže batéria odovzdávať svoju energiu.

 

Lítium-iónové batérie

V prípade, že budete vyberať batériu do notebooku, tak tým najvhodnejším riešením sú Li-Ion batérie.

Batéria do notebooku
Batéria do notebooku

Hlavnou výhodou tohto typu batérií je ich vysoká schopnosť uchovávať elektrickú energiu, a to v menšom objeme článku. V tomto prípade schopnosť uchovať elektrický náboj (kapacita) dosahuje až o 50 % vyššiu úroveň ako pri Ni-MH a Ni-Cd batériách. To vo výsledku znamená, že Ni-MH a Ni-Cd batérie s rovnakou hmotnosťou dokážu vydržať iba o približne polovicu kratší čas, ako je tomu pri lítiových batériách.

Čo je však dôležitejšie, narozdiel od predchádzajúcich typov nabíjacích batérií, dosahuje v ich prípade samovybíjanie iba 5 %. U predošlých typov bola táto hodnota na úrovni 15 až 35 %. Cena je tu však vyššia kvôli riadiacemu čipu, ktorý sa stará o úplne nevybitie. To znamená, že pri nízkej kapacite sa dokáže spotrebič vypnúť z dôvodu slabej batérie. Najčastejšie je touto hranicou 10 %.

A položili ste si niekedy otázku – prečo práve lítium? Odpoveď je jednoduchá. Lítium totiž predstavuje najľahší kov, a to je napríklad pri mobilných telefónoch viac ako vítané.

 

Výhody a nevýhody Li-Ion batérií

Prinášame pre vás zoznam tých najdôležitejších výhod a nevýhod tohto typu batérií:

  • vyššia kapacita ako pri Ni-MH a Ni-Cd batériách,
  • nemajú pamäťový efekt,
  • uchovávajú elektrický náboj dlhšie pri ich nepoužívaní,
  • nevyžadujú si starostlivosť – žiadne pravidelné nabíjanie a vybíjanie,
  • novú batériu nie je potrebné formátovať – stačí ju raz nabiť a môžete používať,
  • starnú rýchlejšie ako Ni-MH a Ni-Cd batérie,
  • dlhší čas nabíjania,
  • vyššia cena.

 

Životnosť Li-Ion batérií

Ako sme už v článku zmienili, tento typ batérií sa nabíja pomalšie ako napríklad Ni-MH batérie. Pritom energia potrebná na nabitie je približne 1,2-1,5 násobok uvádzanej kapacity.

Životný cyklus lítiových batérií stanovujú výrobcovia v priemere od 300 do 500 vybití/nabití. V prípade mobilného telefónu to napríklad znamená, že ak ho nabíjame každé tri dni, tak by batéria mala vydržať najviac tri roky.


Tip

Ak si chcete účinne šetriť batériu a predĺžiť jej životnosť, nikdy ju nenechávajte plne nabitú pri vysokých teplotách (viac ako 40 stupňov). To napríklad znamená v lete položený mobilný telefón na palubnej doske auta, prípadne priame slnko na kúpalisku. Takéto prehriate totiž spôsobí trvalé zníženie kapacity batérie.

 

Gombíkové batérie

Súčasný trh ponúka rozmanitý výber miniatúrnych gombíkových batérií rôznych typov. Môžete ich nájsť pod označením napríklad CR1620, CR2016, CR2025, AG10, AG13 alebo aj ďalších. Pochopiteľne, vzhľadom na svoju malú veľkosť sa hodia predovšetkým do malých spotrebičov. Napríklad do hodiniek, kalkulačiek, malých ručných svietidiel, elektronických hier či kľúčov do auta.

Gombíková batéria
Gombíková batéria

Ich veľkou výhodou je, že spotrebičom poskytujú dlhodobú výdrž (pri izbových teplotách) a môžete ich pritom skladovať až 3 roky. Ideálna skladovacia teplota gombíkových batérií sa pohybuje v rozmedzí od 0 °C do 45 °C.

Iným typom gombíkových batérií sú batérie do slúchadiel. Tie majú iné zloženie, značenie, tvar a fyzikálne parametre. Ich základná charakteristika vyzerá nasledovne:

  • Aktivácia batérie nastáva až po odstránení nálepky – samovybíjanie je dovtedy minimálne.
  • Batériu je možné používať približne po dvoch minútach ako odstránite nálepku.
  • Vybíjanie batérie je charakteristické svojou nelinearitou – batéria si dokáže dlhý čas uchovať vysoké napätie, no to po vybití rýchlo klesá.

Tip

Nabíjateľné batérie nikdy nepoužívajte v hračkách, ktoré si so sebou berú deti do postele. Hrozí tu totiž malé riziko skratu a prípadného požiaru. Na tento účel sú vhodnejšie klasické jednorazové alkalické batérie AA alebo AAA.

 

Záver

Starým Ni-MH článkom už odzvonilo. Ich hlavnou nevýhodou bol pamäťový efekt, ktorý je pri nových typoch nabíjacích batérií už odstránený. Ide predovšetkým o nabíjacie 18650 a lítium-iónové batérie, ktoré sú ideálnym zdrojom energie pre všetky spotrebiče s vysokým odberom energie. Napríklad pre rôzne svietidlá, digitálne fotoaparáty, digitálne kamery, mobilné telefóny či elektronické cigarety.

Lítium-iónové batérie našli svoje uplatnenie hlavne v mobilných telefónoch a notebookoch. Treba sa však zmieriť s ich mierne pomalším nabíjaním a dbať na ich životnosť. Napríklad nenechávať mobilný telefón na priamom slnku. Vtedy by sa tieto batérie mohli znehodnotiť.

Pre všetky menšie spotrebiče sú zase ideálne rôzne typy gombíkových batérií. Hodia sa napríklad do hodiniek, kalkulačiek, slúchadiel či do elektronických hier.

obrázky: wikihow.com, baterie.sk, freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Pcčko.sk. Snaží sa cám priniesť zaujímavé informácie zo sveta PC, smartfónov a iných technológií

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *