Sponzorované

Prečo používať nabíjateľné batérie a ako dlho ich nabíjať

Aj keď na napájanie väčších zariadení existujú lepšie riešenia, nabíjateľné batérie sú stále jasnou voľbou pre mnohé menšie zariadenia. Kvalitné nabíjateľné batérie sa pritom svojou kapacitou môžu blížiť tým jednorazovým. A čo je dôležité, šetria peniaze a zároveň aj životné prostredie. Preto ak sa chcete o nabíjateľných batériách dozvedieť niečo viac, čítajte ďalej.

 

Nabíjateľné vs. jednorazové batérie

Nabíjateľné batérie sú vlastne akumulátory, ktoré po vybití jednoducho dobijeme v nabíjačke pripojenej do zásuvky elektrickej siete. Môžeme ich preto používať opakovane. Tie najlepšie nabíjateľné tužkové batérie vydržia aj 200 takýchto dobití, pričom sú ešte stále použiteľné. Aby sa ale takáto výdrž dosiahla, je dôležité používať kvalitné nabíjačky na batérie.

V porovnaní s jednorazovými alkalickými batériami, tie najnovšie typy nabíjateľných batérií ich dokonca svojou kvalitou prekonajú. Najmä pri používaní v zariadeniach s vysokým odberom. Na trhu pritom vďaka stále pokročilejším technológiám pribúdajú nabíjateľné batérie s čoraz vyššou kapacitou a lepším pomerom cena/výkon, ako tomu bolo pred niekoľkými rokmi.

Najväčšou výhodou nabíjateľných batérií je ich stabilný výkon. Ten je pri ich používaní po celú dobu rovnaký a postupne sa nezmenšuje tak, ako je tomu pri jednorazových. Keď sa batéria vybije, spotrebič jednoducho prestane pracovať. Nehrozí vám teda blikajúce svetlo, alebo pomalý blesk vo fotoaparáte.

V súčasnej dobe sú najpoužívanejším typom samostatných nabíjateľných batérií (akumulátorov) niklovo-metalhydridové – NiMH články. Staršie niklovo-kadmiové (NiCd) akumulátory nedosahujú takú kapacitu a postupne miznú z trhu. Navyše obsahujú toxické kadmium.

Vedeli ste, že…

… v spotrebnej elektronike (mobilné zariadenia, fotoaparáty, videokamery…) sú momentálne najpoužívanejšie lítiovo–iónové (Li-ion) akumulátory? Ich výhodou je, že sú výkonnejšie, avšak sú zároveň aj konštrukčne zložitejšie a nákladnejšie na výrobu.

 

Naproti tomu nenabíjacie alkalické batérie využívajú chemické reakcie zinku (Zn) a dioxidu mangánu (MnO2). Toto chemické zloženie už takmer úplne vytlačilo staršie zinkovo-uhlíkové, ktoré mu nemohlo konkurovať z hľadiska životnosti a ani množstvom dodávanej energie.

Problém tu však nastáva najmä v súvislosti so životným prostredím. Recyklácia alkalických batérií nie je jednoduchá z dôvodu vysokého obsahu neželezných kovov a vo vode rozpustných chloridov v nich. Z toho dôvodu sa musia vyhadzovať iba do zberných miest. Preto čo sa týka životného prostredia, nabíjateľné batérie sú rozhodne lepšou alternatívou.

 

Kapacita nabíjateľných batérií

Pri nákupe batérií venujte pozornosť najmä ich kapacite. Tá sa uvádza v miliampérhodinách (mAh). Platí tu pritom jednoduché pravidlo – čím vyššia kapacita, tým dlhšie by batéria mala vydržať dodávať energiu. Optimálne je najmenej 1500 mAh u tužkových batérií (AA) a 600 mAh u mikrotužkových (AAA).

Nízkokapacitné batérie sú zvyčajne lacnejšie, avšak ich treba častejšie dobíjať. Uvedenie kapacity na nenabíjacích batériách by ste ale hľadali márne. Alkalické batérie majú totiž rôznu spotrebu energie v závislosti od používaného zariadenia. Okrem toho majú tiež schopnosť čiastočne „regenerovať“ energiu, preto je ich výhodné používať predovšetkým do prístrojov s prerušovaným používaním.

Vedeli ste, že…

… nepoužívané batérie sú charakteristické samovoľným vybíjaním – strácajú energiu? Kým jednorazové alkalické batérie prídu ročne o 1 až 2 % kapacity, pri nabíjacích batériách sa táto strata pohybuje v intervale od 10 až do 30 % kapacity mesačne.

 

Pamätajte však, že keď si kúpite bežné nabíjacie batérie, tak ich musíte pred prvým použitím nabiť. Existujú ale aj batérie nabité, ktoré môžete použiť okamžite po vybalení. Ale ani tie nie sú vopred nabité na 100 %. To záleží od toho, ako dlho v obchode čakali na svojho majiteľa.

 

Kedy je výhodné používať nabíjateľné batérie?

Vo všeobecnosti možno povedať, že nabíjateľné batérie je výhodné používať v prístrojoch s vysokým odberom elektrickej energie. Typickým príkladom sú napríklad digitálne fotoaparáty, hudobné prehrávače, herné konzoly alebo bezdrôtové zariadenia. Na tieto účely sú určite finančne a ekologicky výhodnejšou alternatívou.

Avšak dôležité je nepoužívať nabíjacie batérie v hračkách, ktoré si deti berú aj do postele. Prípadný skrat ich totiž môže zohriať na vysokú teplotu, alebo dokonca môže spôsobiť únik látok, ktoré sa nachádzajú vo vnútri.

Použitie nabíjacích batérií je tiež zvlášť nevhodné aj v záložných, či bezpečnostných svietidlách, pretože kvôli ich vybíjaniu a potrebe následného dobíjania je tu čas, kedy sú nepoužiteľné.

 

Nabíjanie

Základným pravidlom je, že dobrá nabíjačka by mala správne nabiť batériu na jej plnú kapacitu. Ani viac, ani menej. V ideálnom prípade dokáže prepnúť na udržiavací prúd, ktorý následne kompenzuje samovoľné vybíjanie. Tým sa zaručí, že batéria zostane plne nabitá.

Prebitie batérie môže viesť k jej poškodeniu a nedostatočné zase spôsobiť dočasné zníženie jej kapacity. Elegantným riešením v tomto smere je zaobstaranie si inteligentnej nabíjačky, ktorá dokáže presne rozlíšiť, kedy sa nabíjanie batérie blíži jej plnej kapacite. A následne celý proces nabíjania automaticky ukončí. Stav nabitia batérie pritom tieto nabíjačky zisťujú na základe zmeny teploty (nabíjačky s označením dT) alebo podľa napätia batérie (nabíjačky s označením dV).

Niektoré nabíjačky sú dokonca vybavené aj ďalšími funkciami. Napríklad dokážu pred opätovným nabitím najskôr batériu úplne vybiť. Iné zase dokážu rozpoznať poruchu a včas na ňu upozorniť. Veľmi často sa tiež využíva funkcia, ktorá obnoví časť kapacity v tých akumulátoroch, ktorým už kapacita poklesla.

Čo sa týka doby nabíjania, väčšina nabíjačiek má malú LED kontrolku – indikuje stav batérií. V ideálnom prípade má každá batéria svoju vlastnú kontrolku. Niektoré modely nabíjačiek sú tiež osadené displejmi, na ktorých je možné okrem stavu batérií zobrazovať aj rôzne ďalšie informácie.

Tip

Ak potrebujete nabíjať batérie na cestách, je dobrým nápadom kúpiť si nabíjačku s možnosťou nabíjania cez autoadaptér.

 

Záver

Nabíjateľné batérie majú množstvo výhod použitia, ktoré sa viažu predovšetkým na konkrétny typ spotrebiča. Hlavne ak ide o zariadenia s vyšším odberom elektrickej energie. Pri ich nákupe je tiež dôležité venovať pozornosť ich kapacite, ktorá sa uvádza v mAh.

Veľkou prednosťou nabíjateľných batérií je fakt, že v porovnaní s jednorazovými ide z dlhodobého hľadiska o lacnejšie a ekologickejšie riešenie. V niektorých zariadeniach je však ich použitie nevhodné, napríklad v hračkách, ktoré si so sebou berú deti do postele.

Rovnako venujte pozornosť dobe nabíjania, prebitie batérie môže totiž spôsobiť jej poškodenie, opak zase dočasne znížiť jej kapacitu. V tomto smere je elegantným riešením zaobstaranie si inteligentnej nabíjačky. Prípadne počas nabíjania batérie občas skontrolovať LED kontrolku, ktorá indikuje stav nabitia.

obrázky: freepik

 

Redakcia

Redaktor magazínu Pcčko.sk. Snaží sa cám priniesť zaujímavé informácie zo sveta PC, smartfónov a iných technológií

Komentáre k článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *