Recenzie

Vyberáme najlepšiu hernú konzolu 2023

Radi sa hráte nové hry, ale váš počítač nestíhate stále vylepšovať? V tom prípade je ideálnym riešením herná konzola, ktorá vám umožní vstúpiť do sveta tých najlepších hier. Herné konzoly však nie sú určené iba pre hráčov. Môžete si ich bez problémov integrovať do domácej zábavy, vrátane prístupu k streamovacím službám, akými sú Netflix, HBO Max či Spotify. Ako si vybrať tú najlepšiu? Povieme si o tom v našom článku.

 

 

Základné informácie

Herná konzola je elektronické zariadenie, ktoré je primárne určené na hranie videohier a na prehrávanie multimédií. Vďaka svojej nízkej cene a tomu, že si nevyžadujú dodatočné hardvéry, napríklad hernú klávesnicu či myš, ani dodatočné softvéry (antivírus…), sa stávajú stále obľúbenejšie nielen medzi hráčmi. Ich ďalšou výhodou je to, že aktualizácie sa inštalujú automaticky. Z toho dôvodu je údržba herných konzol časovo nenáročná a bezproblémová.

Vedeli ste, že…

…herné konzoly fungujú na podobnom princípe ako PC, avšak sú zásadne odlišné čo sa týka návrhu? Konzola je totiž pripravená na použitie už hneď pri kúpe a nevyžaduje si zložité nastavenia ani inštalácie. Stačí vložiť akékoľvek médium a po načítaní alebo stiahnutí môžete hrať alebo si pustiť multimédium.

 

Domáca alebo prenosná herná konzola?

Hlavné delenie herných konzol je na základe veľkosti a ovládania. Z tohto pohľadu ich delíme na domáce (štandardné) herné konzoly a na prenosné herné konzoly, ktoré sa vám zídu na trávenie času najmä počas cestovania.

 

Domáce herné konzoly

Ich základnou charakteristikou je, že poskytujú vysoký výkon a majú dobrú priedušnosť – nedochádza tu k veľkému prehrievaniu komponentov. Rovnako disponujú širokým spektrom hier a softvérov. Medzi najznámejšie domáce konzoly patria Xbox a PlayStation.

Nové verzie týchto herných konzol (PlayStation 5, Xbox Series X) už majú výrazne širšiu funkcionalitu a poskytujú ostrejší obraz. A to nielen pri hraní, ale aj pri pozeraní filmov (podpora HDR). Samozrejmosťou je aj prehrávanie DVD, Blu-ray, SD kariet, USB či spárovanie cez Wi-Fi. Pochopiteľne, v porovnaní so staršími verziami je ich cena vyššia.

 

Prenosné herné konzoly

Prirodzene, najväčšou výhodou prenosných herných konzol je ich skladnosť a prenosnosť. Na svoju činnosť využívajú batériu, ktorá vám umožní hrať aj celé hodiny. Dĺžka výdrže batérie na jedno nabitie záleží hlavne od náročnosti hry na konzolu.

Pamätajte však na to, že kúpiť si repasovanú prenosnú hernú konzolu sa veľmi nevypláca. A to z dôvodu, že tu hrozí riziko znehodnotenej batérie (dlhodobé používanie). Čím viac je totiž batéria prenosnej konzoly opotrebovaná, tým viac stráca na svojej prenosnosti (batériu treba častejšie nabíjať).

Výkon prenosných konzol je menší, ako je tomu u domácich, avšak dostatočný na to, aby ste sa zabavili. Rovnako majú nižšie rozlíšenie, ale to v zásade nie je veľkým problémom, pretože zároveň disponujú i malým displejom. Samozrejmosťou je tiež prehrávanie hudby a filmov. Nevýhodou je dostupnosť hier. Tie najpopulárnejšie sa navyše ovládajú na prenosných konzolách pomerne zložito.

 

Virtuálna realita (VR)

Ste nadšencom virtuálnej reality? Aj v tomto prípade vám pomôže herná konzola. Medzi aplikácie virtuálnej reality patrí zábava (videohry), vzdelávanie (lekársky výcvik…) a obchod (virtuálne stretnutia). Všetko toto môžete mať napríklad prostredníctvom konzoly Oculus Quest 2, ktorá dokáže fungovať aj ako samostatná konzola.

 

Vyberáme hernú konzolu podľa veľkosti úložiska

Prirodzene, aj tu platí, že čím lepšie a graficky náročnejšie sú hry, tým viac miesta zaberajú. Niektoré AAA hry dokážu zabrať naozaj obrovské miesto v pamäti. Myslite tiež na to, že aj keď výrobca tvrdí, že má konzola napríklad 1 TB úložisko, svoje miesto si zoberú systémové prvky a preto má konzola reálne menšie úložisko. Miesto si tiež vyžaduje inštalácia rôznych aplikácií na sledovanie seriálov – Netflix, Hulu…

Novšie herné konzoly majú rozličné veľkosti úložiska. Najčastejšie sa však pohybujú od 500 GB do 1 TB. Samozrejme, odporúčame vám prikloniť sa k vyšším číslam. Napríklad veľké úložisko má konzola Xbox One S (2 TB). Naopak, konzoly s úložiskom iba 500 GB môžu predstavovať praktický problém pri hraní hier.

 

Dizajn hernej konzoly

Pre väčšinu užívateľov je dôležitý dizajn hernej konzoly. Ani nie tak z estetického hľadiska, ako skôr z toho praktického. Konzola by mala poskytnúť pohodlie pri hraní, musí byť skladná a mala by mať správne umiestnené vývody pre ventilátory, aby bol výkon čo možno najvyšší.

V súčasnosti sa stretávame s novým štýlom herných konzol – určené pre čisto digitálne verzie hier. Z toho dôvodu im chýba slot na disky. Hry si môžete stiahnuť cez internet priamo do zariadenia. To však môže byť nevýhodou pre ľudí s pomalým internetom – sťahovanie hier tak môže zabrať celé hodiny.

Herné konzoly si môžete kúpiť vo viacerých farebných verziách, pričom v tomto smere veľké možnosti ponúka napríklad Nintendo Switch. Prirodzene, okrem samotnej konzoly si môžete prispôsobiť, tak aby všetko ladilo, aj ovládače, slúchadlá či doplnky.

 

Ovládač hernej konzoly

Ovládače hernej konzoly
V tomto smere je najdôležitejšia hlavne ergonómia ovládača. V súčasnsoti sa stávajú trendom najmä oblé ovládače. Ďalším dôležitým faktorom ergonómie ovládača je jeho váha. Ak je totiž ovládač napájaný batériami, tak sa to odrazí aj na jeho hmotnosti. Prirodzene, pohodlnejšie je mať taký ovládač, ktorý má čo možno najnižšiu hmotnosť.

Ovládače sú dostupné vo viacerých farbách, pričom patria ku komponentom, ktoré si dokážete najviac prispôsobiť. Ich výhodou tiež je, že ak sa radi hráte na PC, môžete tieto ovládače použiť i pri hraní počítačových hier. Pre niektoré je však nutná inštalácia dodatočného softvéru.

 

Ďalšie dôležité parametre, ktoré treba zvážiť

Pri výbere hernej konzoly je dôležité prihliadať aj na nasledovné parametre:

  • GPU (grafický procesor) – špecializovaný elektronický obvod, ktorý je navrhnutý na rýchlu manipuláciu a zmenu pamäte. A to s cieľom urýchliť vytváranie obrázkov vo vyrovnávacej pamäti určenej na výstup do zobrazovacieho zariadenia. Výkon GPU vyjadrujú TFLOPS (Teraflops), napríklad pri PS5 ide o 10,3 TFLOPS.
  • SSD – solid-state drive. Úložné médium, ktoré je potrebné na uchovávanie a prístup k údajom. Využíva nevolatilnú pamäť. Na rozdiel od pevného disku však nemá SSD disk žiadne pohyblivé časti.
  • Pamäť RAM – Random Access Memory. RAM sa v konzolách rozdeľuje medzi rôzne úlohy. Najväčšia časť pamäte RAM je ale vyhradená pre operačný systém. Napríklad PS4 a XBOX One majú 8 GB pamäte DDR5 RAM. PS5 a XBOX Series X už disponujú 16 GB pamäťou GDDR6 SDRAM. Prirodzene, čím väčšia je pamäť, tým lepší výkon má konzola (rýchlejšie sa načítavajú aplikácie a prvky v hre).

Tip

Hluk konzol závisí od ich dizajnu a najmä od výkonu. Ak je ale konzola veľmi hlučná, je veľmi pravdepodobné, že je vo vnútri zanesená prachom. V takom prípade pomôže jej opatrné prefúknutie (napríklad stlačeným vzduchom).

 

Aké príslušenstvo je dôležité?

Pochopiteľne, pri kúpe hernej konzoly nezabudnite myslieť aj na jej príslušenstvo, ktoré vám zvýši komfort a celkovo aj funkcionalitu jej používania. Medzi najdôležitejšie patria:

  • Extra ovládače – potrebné na hranie kooperatívnych hier a pre hranie hier s viacerými hráčmi.
  • Slúchadlá – bez nich sa pravdepodobne nezaobídete. Niektoré konzoly majú aj vlastné slúchadlá. Z praktických dôvodov je užitočné kúpiť si tiež stojan na slúchadlá, aby vám v domácnosti zbytočne nezavadzali. Stojan vám zároveň môže poslúžiť aj ako dizajnový prvok v miestnosti.
  • Dokovacia stanica – nabíja viacero ovládačov naraz. Zároveň môže slúžiť aj ako priestor na položenie ovládačov.
  • Kamera – slúžia priamo na hranie, alebo na streamovanie.
  • Volant – nevyhnutnosť pre pretekárske hry. Prostredníctvom nich máte možnosť zlepšiť si zážitok z hrania a precvičiť si skúsenosti z ciest.
  • Aplikácie – škoda by bola nevyužiť hlavne aplikácie na streamovacie služby. Napríklad na sledovanie svojich obľúbených seriálov na Netflixe, HBO Maxe či Disney+. Niektoré konzoly dokonca na tento účel majú samostatný diaľkový ovládač.

 

Vyberáme pre vás najlepšie herné konzoly

Ak si na základe vyššie uvedených informácií stále nedokážete vybrať tú správnu hernú konzolu v roku 2023, pripravili sme pre vás zopár konkrétnych tipov.

 

1. Microsoft Xbox Series X

Najlepšia herná konzolaBalenie obsahuje samotnú konzolu, ovládač Xbox, batérie pre ovládač, napájací kábel, kábel HDMI a manuál. V porovnaní s predchádzajúcimi verziami Xbox konzol, má tento model oveľa prémiovejší a lepší estetický vzhľad bezdrôtového ovládača.

Procesor a grafická technológia AMD poskytujú veľký výkon (12 TFLOPS), čo umožňuje načítať hru doslova v priebehu pár sekúnd. Grafika je v rozlíšení 4K, pričom konzola disponuje vysokou frekvenciou – 120 snímok za sekundu. CPU: Zen 2 s 8 jadrami na 3,8 GHz (3,66 GHz s SMT).

Cena: približne 550 Eur.

Viac informácií >>

 

2. PlayStation 5

Najlepšia herná konzola

Hardvérová výbava konzoly umožňuje hrať v rozlíšení 4K – pri 120 snímkach za sekundu. Technológia Ray Tracing sa postarala o nový spôsob vykresľovania svetelných lúčov a ich odraz od okolitých objektov. Poteší vás aj herný ovládač s hmatovou odozvou, adaptívnou spúšťou a vstavaným mikrofónom. Samozrejmosťou je aj možnosť hrania starších hier pre PS4. CPU: Zen 2 s 8 jadrami na taktovaciu frekvenciu až 3,5 GHz.

Cena: približne 640 Eur.

Viac informácií >>

 

3. Nintendo Switch

Najlepšia herná konzola

Nech ste kdekoľvek na cestách, táto herná prenosná konzola sa vám postará o kvalitnú hernú zábavu. Prostredníctvom dokovacej stanice ju môžete jednoducho pripojiť k televízoru a zahrať sa na veľkej obrazovke. Ovládanie konzoly je veľmi ľahké vďaka multifunkčnému ovládaču. Môžete ho použiť buď ako klasický joystick alebo ho pripojiť priamo ku konzole. Samozrejmosťou je zabudované Wi-Fi. CPU: NVIDIA Tegra.

Cena: približne 280 Eur.

Viac informácií >>

 

4. Microsoft Xbox Series S Gilded Hunter Bundle

Najlepšia herná konzola

Detskí hráči určite ocenia možnosť získania dodatočných predmetov do vybraných hier, a to vrátane Fortnite, Rocket League či Fall Guys. Môžete sa tešiť aj na digitálnu menu. Hrať môžete v rozlíšení 1440p až pri 120 snímkach za sekundu.

Technológia Ray Tracing sa stará o realistické vykresľovanie odrazov a tieňov. SSD disk má veľkosť 512 GB a funkciu rýchleho obnovenia. To znamená, že si môžete ľahko prepínať medzi niekoľkými titulmi a okamžite sa vrátiť k poslednej rozohranej pozícii.

Cena: približne 300 Eur.

Viac informácií >>

obrázky: heureka.sk, freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Pcčko.sk. Snaží sa cám priniesť zaujímavé informácie zo sveta PC, smartfónov a iných technológií

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *