Technológie

Technológie, ktoré čoskoro nahradia reálne povolania

V súčasnej dobe sú moderné technológie na vzostupe a postupne sa stávajú čoraz sofistikovanejšími. Dokonca už dokážu nahradiť aj niektoré tradičné povolania, pričom prinášajú nové možnosti pre zlepšenie efektivity práce. Ide o informačné systémy, robotov, virtuálnu realitu či AI. V našom článku sa bližšie pozrieme na niektoré z týchto technológií, ktoré čoskoro sčasti nahradia reálne povolania.

 

 

Robotika a aizácia

Robotické systémy a aizácia sa v súčasnosti stávajú bežnou súčasťou výrobných závodov a tovární. Roboty dokážu vykonávať monotónne, nebezpečné alebo namáhavé úlohy, ktoré by boli pre ľudí nezvládnuteľné. V budúcnosti môžu roboty a aizácia nahradiť prácu v ďalších niektorých manuálnych povolaniach, ako sú napríklad stavbári, remeselníci alebo vodiči.

 

Zabezpečovacie systémy

Technológie zabezpečovacích systémov slúžia na ochranu majetku a ľudí pred nežiaducimi vstupmi a aktivitami. Zabezpečovacie systémy môžu zahŕňať rôzne prvky, ako sú napríklad kamerové systémy, alarmy, prístupové systémy, detektory pohybu či senzory požiaru.

V tomto smere medzi najdôležitejšie patria kamerové systémy, ktoré umožňujú monitorovať prostredie v reálnom čase a zaznamenávať videozáznamy, ktoré dokážu slúžiť aj ako dôkaz pri kriminalistickom vyšetrovaní. Dôležité sú aj alarmy, ktoré sú navrhnuté tak, aby spustili hlasný zvukový signál alebo upozornenie, keď sa vstupuje do zabezpečeného priestoru.

Do popredia sa dostávajú aj prístupové systémy, pomocou ktorých môžete kontrolovať prístup do zabezpečených priestorov. Ideálne ak sa využívajú spolu s biometrickými prvkami – jednoznačná identifikácia osoby. Prirodzene, nemôžeme zabudnúť na detektory pohybu a senzory požiaru, ktoré detekujú nebezpečné situácie a upozorňujú na ne pomocou hlasného zvukového signálu. Do budúcna majú tieto systémy potenciál úplne zastúpiť prácu strážnika.

Tip

Pokiaľ ešte stále na stráženie firemných priestorov využívate strážnika, nezabudnite myslieť aj na jeho verného pomocníka – strážneho psa. Aby bol schopný vykonávať svoju prácu perfektne, mali by ste zvážiť používanie kvalitných granúl, napríklad granúl Acana.

 

Virtuálna realita a rozšírená realita

Rovnako aj virtuálna realita a rozšírená realita sa stávajú stále viac populárnymi technológiami. Virtuálna realita umožňuje ľuďom zažiť simulované prostredie, ktoré môže byť použité aj na výcvik alebo interaktívne vzdelávanie. Rozšírená realita zase umožňuje vkladať digitálne prvky do reálneho sveta, čo postupne nachádza využitie v oblastiach, ako sú napríklad zdravotníctvo, architektúra alebo školstvo.

 

3D tlač

3D tlač sa stáva stále dostupnejšou technológiou, ktorá umožňuje jej užívateľom vytvárať fyzické predmety pomocou digitálneho modelu. V budúcnosti by mohla 3D tlač úplne nahradiť niektoré tradičné manuálne povolania, ako sú napríklad zlatníci alebo zubári.

Avšak aj bežná 2D tlač v sebe skrýva veľa možností. A to nemyslíme iba tlač na papier. Môžete sa napríklad zahrať na módneho návrhára a navrhnúť si pre seba tričko s vlastnou potlačou. Ide o skvelý spôsob, ako vyjadriť svoju individualitu a osobný štýl. A to či už vo forme originálneho návrhu, vtipného hesla alebo obľúbených obrázkov.

 

Umelá inteligencia

Umelá inteligencia sa stáva stále sofistikovanejšou a čoraz lepšie dokáže vykonávať niektoré úlohy, ktoré predtým boli vyhradené len pre ľudí. Napríklad, v oblasti účtovníctva alebo práva dokáže umelá inteligencia pomôcť s analýzou či spracovaním dát, čo by mohlo nahradiť prácu niektorých administratívnych pracovníkov.

 

Záver

Celkovo sa zdá, že technologický pokrok so sebou prináša množstvo výhod. Na druhú stranu ale tiež môže spôsobiť nezamestnanosť v niektorých pracovných odvetviach. Aby sme tomu predišli, je dôležité sa prispôsobiť novým technologickým trendom a podporovať výskum a tiež vývoj nových technológií, ktoré by v budúcnosti mohli vytvárať nové pracovné príležitosti.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Pcčko.sk. Snaží sa cám priniesť zaujímavé informácie zo sveta PC, smartfónov a iných technológií