Najlepšie smartfóny pre seniorov

Zatiaľ čo si väčšina populácie veselo “četuje”, “lajkuje” a “šéruje”, seniori ostávajú v oblasti technológii často pozadu.

Niektorí z nich s pomocou trpezlivých detí a vnúčat alebo v rámci univerzity tretieho veku perfektne zvládli používať počítače. Ale smartfóny? Hoci sú displeje smartfónov pomerne veľké, seniori sa zvyknú sťažovať, že je na nich všetko malé, rýchlo sa meniace a hlavne dotykové. Aký mobil kúpiť seniorovi vám napovieme v tomto článku.

 

Prečo darovať seniorovi v rodine smartfón?

Starší člen vašej rodiny, dôchodca, nemá veľmi záujem o mobilný telefón, pretože naňho pôsobí zmätočne. Ale vy by ste predsa chceli, aby nejaký mal, pretože:

  • s ním chcete byť v kontakte (?), posielať mu správy a fotografie,
  • chcete, aby si jednoducho mohol zavolať pomoc,
  • viete, že učenie sa novým veciam podporuje tvorbu spojení neurónov v mozgu a prajete si, aby vaši členovia rodiny ostali veľmi dlho vitálni,
  • podporujete prepojenie člena rodiny s tými priateľmi, s ktorými sa nemôže stretávať osobne,
  • prípadne potrebuje zvýšenú kontrolu a smartfón umožňuje sledovať jeho polohu v prípade núdze.

 

Najlepšie mobily pre seniorov

Po akom telefóne siahnuť? Tu sú najhorúcejší kandidáti:

  1. PowerTel M9500

Tento 5″ smartfón vytvorený spoločnosťou Amplicomms sa riadi svojim mottom: „Jasne a nahlas.“ Je veľmi hlasný, dosahuje až 90 decibelov, samozrejme iba v prípade, že je to potrebné a senior má problémy so sluchom. Okrem toho má kľúč, ktorým sa dá hlasitosť ešte viac zvýšiť. Skvelou vychytávkou je zmena obrazovky na niekoľko jednoduchých „tlačidiel“, na ktorých sú aj pomocou obrázkov zobrazené: volania, správy, fotografie a pomoc.

PowerTel M9500 - mobilné telefóny pre seniorov
PowerTel M9500 – mobilné telefóny pre seniorov

 

  1. Emporia Smart

Výnimočnú kombináciu staršieho a nového prináša Emporia Smart. Jej hlavným prínosom je klávesnica známa zo starších typov mobilných telefónov, ktorú je možné pripevniť na dotykový displej a je plne funkčná. Hodí sa užívateľom preferujúcim stláčanie tlačidiel pred klikaním na dotykovú obrazovku

Ak by sa časom odvážili ťukať aj bez klávesnice, stačí ju dať dole a smartfón bude fungovať aj bez nej. V tomto telefóne sú taktiež väčšie ikony a zjednodušené menu.

Emporia Smar - mobilné telefóny pre seniorov
Emporia Smart – mobilné telefóny pre seniorov

 

  1. Samsung Galaxy Note 5

Možno by vám tento smartfón nenapadol ako prvá voľba, ale ide o typ telefónu, ktorý by aj člen staršej generácie mohol používa. Kupovať najnovší model by mohlo byť prehnané, ale Samsung Galaxy Note 5 môžete zohnať za rozumnú cenu. Žiaľ, treba priznať, že väčšina našich seniorov sa nemá ako nemeckí či rakúski seniori, ktorí si v pokoji užívajú dôchodok, ale väčšina našich dôchodcov väčšinou pozerá na cenu.

Starší používatelia ocenia dostatočne veľký displej ako aj možnosť používať dotykové pero – predsalen písali perom omnoho viac ako najmladšia generácia. Okrem toho má Galaxy Note 5 „Easy Mode“ – teda zjednodušené ovládanie. Vďaka nemu sú ikony i písmo väčšie a jasnejšie. Taktiež odstráni mnoho detailných funkcií operačného systému a užívateľovi dá možnosť nastaviť si všetko podľa vlastných preferencií.

Samsung Galaxy Note 5 - mobilné telefóny pre seniorov
Samsung Galaxy Note 5 – mobilné telefóny pre seniorov

 

  1. Doro 8040 – inteligentný telefón pre seniorov

Tento telefón sa preslávil hlavne rýchlymi reakciami na dotyk a zjednodušeným operačným systémom s veľkými ikonami, vďaka ktorému si s ním seniori hravo poradia. Prakticky umiestnené zapínanie a veľkosť akurát do ruky patria medzi jeho ďalšie výhody.

Náročný majiteľ by mohol vnímať ako nedostatok menej kvalitný fotoaparát. Domovské tlačidlá sú mechanické, čo uľahčuje celkovú manipuláciu so zariadením. Zaujímavosťou je, že celý smartfón navrhovali seniori pre seniorov. A dopadlo to na jednotku!

Doro 8040 - mobilné telefóny pre seniorov
Doro 8040 – mobilné telefóny pre seniorov

 

Obrázky: Pixabay.com, Applicoms.com, Emporia.eu, Samsung.com, Doro.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *