Najlepšie smartfóny pre seniorov

Aktualizované 2.4.2022
 
Zatiaľ čo si väčšina populácie veselo “četuje”, “lajkuje” a “šéruje”, seniori ostávajú v oblasti technológii často pozadu.


Niektorí z nich s pomocou trpezlivých detí a vnúčat alebo v rámci univerzity tretieho veku perfektne zvládli používať počítače. Ale smartfóny? Hoci sú displeje smartfónov pomerne veľké, seniori sa zvyknú sťažovať, že je na nich všetko malé, rýchlo sa meniace a hlavne dotykové. Aký mobil kúpiť seniorovi vám napovieme v tomto článku.

 

Prečo darovať seniorovi v rodine smartfón?

Starší člen vašej rodiny, dôchodca, nemá veľmi záujem o mobilný telefón, pretože naňho pôsobí zmätočne. Ale vy by ste predsa chceli, aby nejaký mal, pretože:

  • s ním chcete byť v kontakte, posielať mu správy a fotografie,
  • chcete, aby si jednoducho mohol zavolať pomoc,
  • viete, že učenie sa novým veciam podporuje tvorbu spojení neurónov v mozgu a prajete si, aby vaši členovia rodiny ostali veľmi dlho vitálni,
  • podporujete prepojenie člena rodiny s tými priateľmi, s ktorými sa nemôže stretávať osobne,
  • prípadne potrebuje zvýšenú kontrolu a smartfón umožňuje sledovať jeho polohu v prípade núdze.

 

Najlepšie mobily pre seniorov

Aký smartfón pre seniora vybrať v roku 2022? Pozreli sme sa na najvhodnejšie a najobľúbenejšie tlačidlové aj dotykové mobily pre starších.

 

1. Aligator A900 GPS Senior

Tento tlačidlový mobil má pomerne veľký displej s uhlopriečkou 3,2 palca. Poteší tiež jeho pohodlné ovládanie pomocou tlačidlovej klávesnice a dobrej uchopiteľnosti. Vynikajúca je jeho batéria s vysokou výdržou až do 14 dní. Vďaka funkcii SOS Locator môžete telefón ľahko na diaľku vyhľadať a určiť jeho polohu. Okrem toho disponuje fotoaparátom, rádiom, bluetooth, či možnosťou zapojiť 2 SIM karty. Zapojiť viete aj microSD kartu. Jeden z najlepších výberov zacenu, ktorá sa pohybuje hlboko pod 100 eur.


Aligator A900 GPS Senior - mobilné telefóny pre seniorov

 

2. Evolveo EasyPhone XD

Ďalší tlačidlový telefón vhodný pre starších má zjednodušené ovládanie, veľké čísla a výborne čitateľné písmena na veľkom farebnom displeji. Tlačidlá sú dostatočne od seba vzdialené, čo uľahčuje písanie najmä tým, ktorí už majú problémy so zrakom. Navyše tlačidlá M1, M2, M3 hore umožňujú zadanie obľúbených telefónnych čísel a ďalších 9 obľúbených si môžete nastaviť v menu s rýchlym prístupom. Môžeme teda hovoriť, že tento Evolveo telefón je výbornou voľbou pre seniorov, ktorých je náročnejšie naučiť nové a zapamätajú si iba základy. Skvelé, že aj na nich sa myslí.

Tam ale samozrejme nekončíme, mobil má fotoaparát, funkčnosť obrázkových MMS správ, slot na microSD kartu, rádio, svietidlo, či bluetooth.


Evolveo EasyPhone XD - mobilné telefóny pre seniorov

 

3.Emporia Essential

Telefóny Emporia pre seniorov sú už osvedčenou klasikou. Tento tlačidlový telefón Emporia Essential má veľké tlačidlá a jednoduchý dizajn. Medzi seniormi patrí medzi obľúbené telefóny. A to aj napriek tomu, že disponuje najmä základnými funkciami. Dá sa ale oceniť dobrá uchopiteľnosť či hmotnosť iba 64g. Obsahuje fotoaparát, FM rádio či bluetooth. Cena sa pohybuje približne na úrovni 35 eur.


Emporia Pure - mobilné telefóny pre seniorov

 

4. Doro Primo 406 – “V” telefón pre seniorov

Značka Doro začína byť obľúbená už aj u nás. Po viacerých úspešných modeloch inteligentných telefónov pre seniorov prichádza Primo 406. Tento véčkový mobil získal obľubu vďaka malej veľkosti, veľkým písmenám, prehľadnému displeju a jednoduchému ovládaniu.

Toto elegantné Véčko stojí iba niečo cez 30 eur. Obsahuje fotoaparát, bluetooth a možnosť pridania pamäťovej karty.


Doro 8040 - mobilné telefóny pre seniorov

 

TIP: Ak sa rozhodnete zaobstarať telefón pre seniora, ktorý je aktívny vodič, môže využiť viaceré funkcie smartfónu pre spríjemnenie jazdy autom. Jednou z vychytávok do auta je aj držiak na smartfóny, napríklad pri využívaní navigácie z mobilu alebo pre bezpečné telefonovanie.
 
Obrázky: heureka.sk
 

Špeciál

Špeciálny obsah na magazíne Pcčko.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *