Lieky proti starnutiu
Téma lieky proti starnutiu prináša v súčasnosti mnoho vedeckých objavov a mnoho testovaní stále prebieha. Existuje naozaj niečo, čo dokáže spomaliť starnutie. Alebo je tou správnou inštanciou skôr pobyt na čerstvom vzduchu, jazda na bicykli, mopede či trojkolke pre dospelých, správne stravovanie a k tomu ostatok oddychu?
Liek na mladosť – čistý výmysel podľa niektorých
Nájdu sa skeptici, ako napríklad profesor Rudi Westendorp z Kodaňskej univerzity, ktorý zasvätil štúdiu starnutia celý svoj život. Podľa neho neexistuje a ani nikdy nebude existovať pilulka proti starnutiu.
Choroby v starobe súvisia so znížením aktivity seniorov
Westendorp tvrdí, že choroby v starobe súvisia so znížením aktivity ľudí na dôchodku. Liekom proti nim je teda zdravá strava, pravidelný pohyb, vyhýbanie sa fajčeniu, alkoholu a drogám.
Kolagén
Kolagén je už niekoľko rokov na výslní kozmetického priemyslu a presviedča nás, že dokáže ubrať desiatky rokov, vyplniť vrásky, spevniť pokožku a skrášliť vlasy a nechty. Vedcom to však nestačí a hľadajú ďalšie účinné látky, ktoré by zabraňovali ničivému vplyvu starnutia na kvalitu nášho života.
Rapamycín podľa testov predlžuje životnosť
Zapamätajte si názov látky rapamycín – možno ho budete o pár rokov zapíjať každé ráno. V roku 1999 ho US Food and Drug Administration uznala ako vhodné imunosupresívum. V tom čas slúžil ako látka na zabránenie odmietnutiu transplantovaných orgánov – teda prirodzenej reakcie ľudského tela. Pri opätovnom skúmaní bolo zistené, že lieči aj zápaly a ovplyvňuje imunitné funkcie.
Testovanie kvasiniek, červov a myší dokonca preukázalo, že rapamycín predĺžil ich životnosť. Človek však nie je myš, preto ostáva otázkou, či by mohol mať ten istý vplyv aj na ľudí. Testovanie na ľuďoch by prinieslo výsledky o desiatky rokov, preto je v súčasnosti skúmaný iba jeden aspekt starnutia a to pokles imunitných funkcií.
Na testovanie sú používané lieky napodobňujúce rapamycín, ktoré majú zlepšiť imunitu seniorov. Patrí medzi ne aj liek spoločnosti resTORbio, ktorý vytvorili v roku 2017. Výsledky ich štúdie by mali byť jasné v roku 2020. Ak budú pozitívne a liek schvália zdravotnícke úrady, bude voľne dostupný a dokáže pomôcť predchádzať chorobám spojeným so starnutím.
Metmorfin ako prevencia chorôb spojených so starobou
Vedci z Albert Einstein College of Medicine v New Yorku s povolením US Food and Drug Administration začali klinicky testovať Metmorfin. Ide o liek, ktorý sa používa pri liečbe cukrovky 2. typu, ale má podľa nich schopnosť predĺžiť život, ako už bolo preukázané pri testovaní na myšiach.
Vo vzorke 3000 starších pacientov, u ktorých existuje zvýšené riziko demencie alebo rakoviny a podobných ochorení, v súčasnosti testujú, či je tento liek schopný pôsobiť ako prevencia chorôb spojených so starobou. Cieľom vedcov nie je predĺžiť život v zmysle počtu rokov, ale zachovať zdravie ľudí do vysokého veku. V praxi by sme sa mali aj v 60-tke cítiť ako mladíci!
Kontroverzná téma teda delí vedcov na dva tábory. Je na každom z nás, ku ktorému názoru sa prikloníme.
obrázky: pixabay.com