Facebook a Twitter odstránili fake účty z Iránu, Ruska a Venezuely
„Facebook a Twitter odstránili tisíce stránok a účtov s pôvodom v Iráne, ktoré boli navrhnuté tak, aby ovplyvňovali politiku a verejnú mienku v iných krajinách, najnovší krok obrovských sociálnych médií v boji proti falošným novinkám na svojej platforme,“ informovalo o tom Cnet.
783 účtov, stránok a skupín na Facebooku
Spoločnosť Facebook uviedla vo štvrtok, že celkovo odstránila 783 stránok, účtov a skupín, ktoré sa zaoberali “koordinovaným neautentickým správaním”, jazykom, ktorý Facebook používa na popísanie dezinformačných kampaní, ktoré používajú ľudia s použitím falošných alebo odcudzených identít. Dezinformačné kampane sú navrhnuté tak, aby využívali rozdiely a šírili chaos v cieľových krajinách.
2 671 účtov na Twitteri
Twitter, taktiež vo štvrtok, uviedol, že od augusta pozastavilo 2671škodlivých účtov viazaných na Irán. Sociálna sieť tiež odstránila účty v Bangladéši, Rusku a Venezuele.
Spolupráca sociálnych sietí
„Sociálna sieť objavila problémovú aktivitu po zdieľaní informácií o súvisiacich iránskych účtoch, ktoré našla,“ povedal NathanielGleicher, ktorý prevádzkuje cybersecurity na Facebooku.
Hovorca Twitter potvrdil, že obe spoločnosti spolupracovali na odhalení iránskych účtov.
“Je to povzbudivý príklad typu spolupráce, ktorú chceme vybudovať v celom odvetví,” povedal Gleicher.
Cieľové skupiny falošných účtov sa nachádzajú na Blízkom východe a Južnej Ázii
Gleicher z Facebook povedal, že iránske kampane sa zamerali na používateľov Facebooku a Instagramu na Blízkom východe a Južnej Ázii.
“Kedykoľvek máte komunity, kde dochádza k silnej konverzácii, kde sa zhromažďujú ľudia, uvidíte aktérov, ktorí sa snažia zacieliť na túto verejnú diskusiu,” povedal Gleicher počas konferenčného hovoru, v ktorom vysvetlil, aké kroky podnikla.
Neznáma motivácia
Obsah falošných účtoch bol obmeneným materiálom z iránskych štátnych médií, povedal Gleicher, ale Facebook nevie, čo je motívom kampaní. Účty uverejňovali citlivé témy, ako sú vzťahy medzi Izraelom a Palestínou, ako aj konflikty v Sýrii a Jemene. Časť aktivít sa datuje späť do roku 2010.
Laboratórium digitálneho forenzného výskumu v Atlantickej rade, ktoré analyzovalo 97 stránok Facebooku viazaných na Irán, zistil, že “stránky propagovali alebo zosilnili názory v súlade s medzinárodnými postojmi iránskej vlády.”
“Stránky uverejnili obsah so silnou zaujatosťou pre vládu v Teheráne a proti”západným”a regionálnym susedom, ako je Saudská Arábia a Izrael,” uviedla skupina v blogovom príspevku.