Mix

Nábytok vhodný k elektronike v domácnosti

Každého poteší pohľad na čistú a upratanú izbu, kde tróni počítač alebo veľký televízor. Avšak aj výber vhodného písacieho alebo TV stolíka sa riadi svojimi pravidlami. Dnes už ľahko zoženiete PC i klasické písacie stolíky s originálnym dizajnom, ktoré sa zmestia i do malého panelákového bytu. Zároveň ale dokážu poskytnúť dostatok úložného priestoru pre všetku nevyhnutnú techniku. Ako si ale pre seba vybrať ten najvhodnejší? Povieme si v našom článku.

 

 

Zvážte svoje priestorové možnosti

Okrem PC stolíkov dnes veľa ľudí využíva aj klasické písacie stoly s vyšším komfortom, ktoré vám ponúknu dostatok priestoru pre prácu s počítačom. Ak ale vlastníte bežný desktopový počítač, musíte rátať s dostatkom miesta nielen pre PC skrinku a monitor, ale aj pre klávesnicu a myš.

V prípade, že si plánujete urobiť z izby kancelársku miestnosť na prácu, budete potrebovať umiestniť i ďalšie elektronické zariadenia. Hlavne kopírku a skener. Domáci home office sa vám tak môže nafúknuť do nečakane veľkých rozmerov.

Riešením je napríklad kúpa priestranného rohového PC stolíka, ktorý už má priestor na klávesnicu. Tiež jeho ďalšie poličky a šuplíky dokážu výrazne ušetriť miesto.  V súčasnosti sa pri PC stolíkoch pamätá dokonca aj na ergonómiu, preto vďaka jeho tvaru budete mať na dosah všetko, čo práve potrebujete.

A ako to je s TV stolíkmi? Tu je odpoveď jednoduchšia, pretože v obývačke zvyčajne tak nepotrebujete šetriť miestom, ako je tomu v iných miestnostiach. Avšak po estetickej stránke je veľmi výhodné tento kus nábytku zakomponovať do celkového dizajnu obývačky a potešiť tak oko.

V súčasnosti sú veľmi populárne TV stolíky z masívu, najmä z kvalitného borovicového dreva a v rôznych farebných prevedeniach. Čo sa týka dizajnu, najčastejšie sa vyrábajú s 2 policami a 2 šuflíkmi. Prípadne takýto stolík disponuje aj elegantnými dvierkami s poličkami. Svojou konštrukciou tak vyhovujú umiestneniu v klasickom i v modernom interiéri. Samozrejme, tie modernejšie sa už lakujú ekologickým lakom, ktorý je nezávadný pre deti.

 

Masívne TV stolíky

 

Bonusové tipy

  • Lacnejší písací stôl z drevotriesky je tiež rozumným riešením pre umiestnenie vášho počítača. Avšak iba pod podmienkou, že používate notebook, alebo s PC pracujete iba zriedkavo. V opačnom prípade sa určite oplatí investovať.
  • Písacie stoly z ľahších materiálov sú vhodné najmä pre deti. Deti tiež ocenia, že dostanú písací stolík s nastaviteľnou výškou.

 

Vyberte vhodné miesto

Postaviť stôl pod okno nemusí byť vždy ten najlepší nápad. Ruch ulice alebo na záhrade vás bude iba zbytočne rozptyľovať a odvádzať pozornosť od práce. A to pochopiteľne bude viesť k slabším pracovným výkonom.

Tiež sa vyvarujte tomu, aby ste sedeli chrbtom k oknu. Svetlo sa vám bude odrážať od monitora, čím budete škodiť vašim očiam. Nehovoriac o tom, že pracovať s presvetleným monitorom nie je prechádzka ružovou záhradou. Tmavé závesy ani žalúzie vám v tomto prípade nepomôžu. Áno, zastavia slnečné lúče, avšak zároveň zabránia dennému svetlu preniknúť do miestnosti. A bez prirodzeného svetla stratíte chuť do práce.

Preto PC stôl by mal stáť tak, aby ste za chrbtom mali stenu a po ľavej alebo pravej strane okno. Takto si zabezpečíte výhľad ako na miestnosť, tak aj na dvere. Zároveň získate prirodzené svetlo, ktoré vás nebude rušiť pri práci.

 

Zvážte účel používania

V tomto smere je dôležité rozlišovať medzi tým, či budete stôl využívať iba zriedka alebo ho budete používať na každodennú prácu. Tiež si odpovedzte na otázku – bude stôl určený pre vás alebo pre vaše deti? Od toho sa totiž následne odvíjajú základné parametre nábytku, ktoré zohľadňujú najmä  dizajn a veľkosť.

Avšak aj na zriedkavé použitie by PC stôl mal mať dostatočné rozmery. Preto si treba v prvom rade predstaviť, čo všetko na stôl umiestnite. V prípade, že vám bude stôl slúžiť na prácu, určite si vyberte ten väčší.

Za predpokladu, že vám to umožňuje dispozičné riešenie miestnosti, je vôbec najlepším riešením siahnuť po rohovom pracovnom stole. Stôl v tvare písmena L poskytuje dostatok miesta pre počítač a ďalšie elektronické zariadenia, pričom vám zostane miesto ešte aj pre prácu s dokumentmi.

 

Stôl na prácu a PC

 

Bonusový tip

Písací stôl je variabilný a multifunkčný typ nábytku. Z toho dôvodu je zbytočné, aby bol príliš vysoký, alebo príliš nízky. Preto je dobrým nápadom si ho ešte pred kúpou vyskúšať. Pri sedení za ním by vás to nemalo lákať zbytočne sa nakláňať, alebo sa celkovo cítiť nepohodlne.

 

Dbajte na dizajn

Pokiaľ ste si už urobili prehľad o ponukách písacích stolov tak už isto viete, že dnes nie je žiaden problém dostať stôl v rôznych materiálových, či farebných prevedeniach. Na výber sú pritom stoly klasické alebo rohové. Tiež sú v ponuke rôzne zostavy, a to s úložným priestorom alebo bez neho. Prípadne sa pamätá i na odložný kontajner, regál, či na police nad doskou stola.

Existuje preto nespočetne veľa riešení, ako váš vybraný PC stolík kombinovať s ostatným nábytkom v miestnosti. Zohľadňujte najmä farbu a tvar stola. V prípade, že kupujete stolík pre dieťa, máte ešte viac možností, pretože detské písacie stoly doslova hýria farbami. Dajte si preto pozor, aby váš vybraný kus farebne ladil a nebol ako päsť na oko medzi zvyšným nábytkom v miestnosti. Čo sa týka dizajnu a tvaru, tu naozaj neexistujú žiadne obmedzenia, všetko závisí na vašej fantázii a zmysle pre estetiku.

 

Praktické rady na záver

  • Pokiaľ trávite za počítačom veľa času, váš PC stolík by mal mať nastaviteľnú výšku. Vďaka tomu vám stôl ponúkne úplne inú úroveň komfortu. Optimálna výška PC stolov sa pohybuje v rozmedzí od 70 – 80 cm.
  • Niektoré PC stoly disponujú zvýšeným podstavcom pre umiestnenie monitora. To oceníte najmä pri práci s grafikou. Do takto nastaveného monitora sa totiž omnoho príjemnejšie pozerá.
  • Do PC stola sa rozhodne oplatí viac investovať v prípade, ak dlho pracujete za počítačom a potrebujete mať dostatok miesta na všetky svoje veci.
  • Niekedy sú ideálnym riešením takzvané rastúce písacie stoly. V ich prípade môžete upravovať nielen výšku pracovnej dosky, ale aj jej sklon. To sa hodí najmä pri deťoch rozdielneho vzrastu.

Obrázky: freepik.com

 

 

Redakcia

Redaktor magazínu Pcčko.sk. Snaží sa cám priniesť zaujímavé informácie zo sveta PC, smartfónov a iných technológií

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *