PCTechnológie

Všetko, čo by ste mali vedieť o Chat GPT

Počuli ste už o Chat GPT? Viete, čo to je? Vedzte, že ide o veľmi výkonný a flexibilný jazykový model, ktorý vytvorila spoločnosť OpenAI. Predstavuje umelú inteligenciu, ktorá dokáže vykonávať prácu digitálneho asistenta. Avšak tým jej možnosti ani zďaleka nekončia. Povieme si o tom v našom článku.

 

 

Základné informácie o Chat GPT

Chat GPT si môžeme veľmi jednoducho predstaviť ako model generatívnej umelej inteligencie, ktorá si napríklad sama dokáže vytvárať prirodzene znejúci text. Ten je takmer na nerozoznanie od textu, ktorý by napísal človek. Chat GPT tiež môžeme definovať ako  nástroj poháňaný umelou inteligenciou, ktorý vám umožňuje mať s chatbotom v reálnom čase konverzáciu a získavať odpovede na vaše otázky.

Avšak hneď na začiatok treba povedať, že do plnej náhrady človeka v tvorbe textov má tento model ešte ďaleko. Jeho hlavným problémom totiž je občasná faktická nepresnosť a preto treba všetky výstupy vždy riadne skontrolovať.

V súčasnosti je používaná verzia GPT-3, ktorá dokáže pracovať s viacerými jazykmi (vrátane slovenčiny). Najčastejšie sa preto Chat GPT používa na preklad, tvorbu textu, vytváranie aických odpovedí, či na učenie. V blízkej budúcnosti sa plánuje zavedenie novej verzie GPT-4, ktorá by mala byť ešte výkonnejšia.

Tip

Chat GPT si môžete po registrácii vyskúšať na adrese https://chat.openai.com/, prípadne na adrese: https://platform.openai.com/.

 

Aké sú praktické výhody Chat GPT?

Z praktickej stránky je asi najväčšou výhodou tohto modelu AI, že vám dokáže skrátiť hodiny výzkumu. Napríklad, vám doslova za pár minút vytriedi všetky potrebné údaje z nejakej databázy. Dokonca za vás dokáže napísať aj celú diplomovú prácu, článok alebo blog.

Veľmi praktické je tiež to, že si jeho prostredníctvom veľmi jednoducho navrhnete SEO stratégiu, zeditujete webovú stránku či preskúmate a vyberiete tie najlepšie kľúčové slová do článku. Chatbot vám rovnako veľmi rýchlo skomponuje hudbu, napíše básničku, alebo vyvinie počítačovú hru.

Ďalšie benefity Chat GPT sú nasledovné:

Uľahčuje vyhľadávanie –  v súvislosti s vyhľadávaním cez Google musíte často triediť a klasifikovať údaje, ktoré vám vyhľadávač vyhodí. Chat GPT to urobí za vás.

  • Dokáže vygenerovať programovací kód – napríklad vygeneruje programovací kód na vývoj mobilnej aplikácie alebo webu. Do budúcna je veľmi silný predpoklad, že AI úplne nahradí programátorov.
  • Prepojenie s aplikáciou WhatsApp – prepojenie s aplikáciou WhatsApp vám zabezpečí efektívneho osobného asistenta. Pomôže vám napríklad aizovať opakujúce sa úlohy (písanie mailov…), urýchli prieskum trhu a mnoho ďalšieho.
  • Vytváranie funkčných pluginov vo pre WordPress – pomôže vám rozšíriť funkcionalitu jednotlivých WordPress šablón.

Vedeli ste, že…

…AI chatbot vám dokonca môže zachrániť život? Chat GPT vám totiž dokáže vytvoriť osobného zdravotníckeho asistenta, ktorý vám bude 24 hodín denne a 7 dní v týždni poskytovať odporúčania na liečbu základných ochorení. Samozrejme, ešte je veľmi skoro spoľahnúť sa v tomto smere na chatbota na 100%, ale určite to pomôže už teraz.

 

Aká je budúcnosť Chat GPT?

Umelá inteligencia a chat GPT

 

Na záver vám prinášame konkrétny príklad práce s Chat GPT. Položili sme chatbotu otázku – aká je budúcnosť Chat GPT – a za ani nie minútu sme dostali odpoveď:

“Budúcnosť Chat GPT a všetkých iných AI jazykových modelov závisí od mnohých faktorov, ako napríklad pokroku v oblasti učenia strojov, dostupnosti dát na tréning, finančných prostriedkov na výskum a rozvoj a mnohých ďalších.”

V súčasnosti sa stále pracuje na vylepšovaní AI jazykových modelov, aby boli schopné vykonávať stále sofistikovanejšie úlohy a vytvárať príjemnejšie a užitočnejšie interakcie s ľuďmi. Taktiež sa pozornosť zameriava na transparentnosť AI modelov, aby boli schopné pracovať čo najspravodlivejšie a bezpečnejšie.

V budúcnosti môžeme očakávať, že AI jazykové modely budú čoraz pokročilejšie a budú sa čoraz viac používať v rôznych oblastiach, ako napríklad v obchode, zdravotníctve, vzdelávaní a ďalších. Avšak, presná budúcnosť ChatGPT a ostatných AI jazykových modelov zostáva neistá a bude závisieť od mnohých neznámych faktorov.

 

Zhrnutie

Čo poviete? Celkom fajn text, hoci pár korektúr by určite ešte zniesol. Zatiaľ. Jedno je ale isté na 100% už teraz. Budúcnosť bude ohľadom AI jazykových modelov určite veľmi zaujímavá.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Pcčko.sk. Snaží sa cám priniesť zaujímavé informácie zo sveta PC, smartfónov a iných technológií

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *