Technológie

Technológie budúcnosti, ktoré nám zmenia život už čoskoro

Technológia nikdy neprestane napredovať a niekedy to môže byť až desivé. S určitosťou sa dá povedať, že 21. storočie bolo zatiaľ jej zlatým vekom. Zažili sme masovú adaptáciu internetu, mobilov, hlasoví asistenti nám uľahčujú každodenné úlohy, streamovacie služby premenili naše domácnosti na kiná, a takto by sme mohli pokračovať ďalej.

 

 

Kým si väčšina ľudí užíva ich rušné životy, v pozadí inžinieri neúnavne pracujú na nových vynálezoch aj keď ich často nevidíme, ani o nich nepočujeme. Pred nami je nová éra, vďaka ktorej sa budeme na dnešnú technológiu pozerať, ako na zastaranú a zmení naše životy. Poďme sa spolu pozrieť na vznikajúce technológie, ktoré sa už onedlho dostanú do centra pozornosti.

 

Samojazdiace vozidlá

Samojazdiace autá medzi nami už vlastne sčasti sú. Umožnili to hlavne obrovské posuny v elektronike a výpočtových technológiách. Keby ste niekomu pred dvadsiatimi rokmi povedali, že po cestách budú jazdiť autá bez vodiča, mysleli by si, že ste sa zbláznili. Niektorí si to možno myslia ešte aj dnes.

Viaceré automobilky, ako napríklad Tesla, v tichosti pracujú na samo-jazdiacich vozidlách, aby si sme si ich onedlho mohli kúpiť. No presvedčiť verejnosť, že takéto vozidlá sú bezpečné môže chvíľu trvať. Bez pochýb sa však blížime k dobe, kedy sa naše bežné autá prestanú vyrábať a nahradia ich tie samojazdiace.

 

Bezdrôtový prenos energie

Všetci poznáme ten pocit, keď s mobilom ležíme na gauči, baterka je takmer vybitá a nabíjačky nikde niet. Toto sa vďaka bezdrôtovému prenosu energie celkom rýchlo môže stať problémom minulosti. Už dnes existujú bezdrôtové nabíjačky, ale tie stále potrebujú byť zapojené do zásuvky a fungujú len keď na ne mobil položíme.

Bezdrôtový prenos energie by znamenal, že naše zariadenia by dostávali potrebnú energiu vzduchom, bez toho aby sme ich museli zapájať do zásuvky či odkladať na bezdrôtové nabíjačky. Hoci nás čaká ešte dlhá cesta, kým sa to stane realitou, rýchlosť akou dnes technológia napreduje, naznačuje, že už v horizonte niekoľkých rokov by sme mohli vidieť túto technológiu testovanú na menšie vzdialenosti.

 

Inteligentné oblečenie

Kedysi nám hodinky iba ukazovali čas, dnes však vďaka rozmachu chytrých hodiniek s nimi môžeme telefonovať a a ovládať rôzne aplikácie na telefóne. Rádiá zvykli hrať iba určité stanice a teraz s nimi môžeme interagovať pomocou hlasu. Ďalšie na rade je oblečenie. Spoločnosti pomaly začínajú predstavovať novú módu, ktorá podporuje Wi-Fi alebo Bluetooth.

Toto sa čoskoro môže stať samozrejmosťou. Dostupné sú už napríklad inteligentné joga nohavice, ktoré posielajú vibrácie do rôznych častí nôh, aby vám pomohli pri cvičení či bežecké topánky s podporou Bluetooth, pomocou ktorých si jednoducho zmeriate nabehané kilometre.

zdroj: oddee.com
obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Pcčko.sk. Snaží sa cám priniesť zaujímavé informácie zo sveta PC, smartfónov a iných technológií

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *