Recenzie

Najlepšie bluetooth reproduktory 2023

Aktualizované: 3.2.2023
 
Bluetooth reproduktory predstavujú jednoduchý spôsob, ako si prehrať hudbu v domácnosti alebo na cestách. Ich vývoj za posledné roky zaznamenal veľké zlepšenie, a to najmä čo sa týka zvukovej kvality a rôznych pridaných funkcií. Vybrať si však kvalitný bluetooth reproduktor nemusí byť vôbec jednoduché. Ako si s tým poradiť si povieme v našom článku. Tiež vám ponúkneme zopár konkrétnych modelov bezdrôtových reproduktorov pre rok 2023.

 

 

Typy bluetooth reproduktorov

V prvom rade, aby ste si pre seba vybrali čo najlepší bluetooth reproduktor, je treba zvážiť, ako a kde budete hudbu na ňom počúvať. Rovnako ak plánujete zariadenie prenášať, malo by mať aj istý stupeň odolnosti (napríklad vodotesnosť). Naopak, ak plánujete zariadenie využívať hlavne doma, treba vybrať také, ktoré vám bude ladiť aj s vašim interiérom.

Jednotlivé typy týchto zariadení sa líšia svojou veľkosťou, hmotnosťou, dizajnom, odolnosťou a samozrejme aj výkonom.

Základné delenie sa odvíja od veľkosti:

  • Vreckový repráčik – ideálny na denné nosenie, ktorý si môžete jednoducho zobrať na výlety do práce či do školy. Výhodou je pohodlná skladnosť a ľahké prenášanie. Naopak, mínusom je slabší výkon. Zvážte aj jeho tvar. Napríklad plochý repráčik sa lepšie zmestí do vrecka. Ak má navyše aj pútko či karabínu, budete si ho môcť zavesiť na batoh.
  • Reproduktor na doma – nemusíte sa toľko obmedzovať veľkosťou a hmotnosťou, pretože aj tak bude stáť doma väčšinou iba v jednej miestnosti. Oproti vreckovým sú výkonnejšie (ozvučia väčšiu miestnosť).
  • Párty reproduktor – ideálne na veľké domáce oslavy, alebo na záhradnú párty. Sú veľké a pomerne ťažké, no nebudete mať problém ozvučiť veľký priestor. V tejto kategórii už ale odporúčame zvážiť napájanie zo siete. Obzvlášť, pokiaľ ho chcete púšťať denne a dlho.

Čo sa týka dizajnu, je si naozaj z čoho vyberať. Ak napríklad hľadáte nejaký výrazný reproduktor do vrecka, nie je problém kúpiť model v kriklavej farbe. Na párty sú zase ideálne svietiace reproduktory. Ste milovníkom retro štýlu? V tom prípade je tu pre vás reproduktor aj v tomto dizajne. Samozrejmosťou sú tiež rôzne prémiové a drahé materiály, či originálne tvary od výmyslu sveta.

 

Tip

Pokiaľ si vyberáte bluetooth reproduktor a neviete sa rozhodnúť, je najlepšou cestou vyskúšať si ho na vlastnej koži. Vnímanie zvuku je totiž subjektívna záležitosť. Preto hoci má zariadenie našlapané parametre, tak to ešte nemusí znamenať, že bude vyhovovať vašim potrebám.

 

Napájanie a pripojenie bluetooth reproduktorov

Bežné napájanie bluetooth reproduktorov je pomocou integrovanej dobíjacej batérie alebo prostredníctvom batérií. Pri ich výbere však sledujte nielen maximálnu výdrž (môže kolísať), ale tiež dobu nabíjania.

Klasickým spôsobom je nabíjanie pomocou štandardnej nabíjačky, ktorú máte k mobilnému telefónu. Treba však počítať s tým, že dnes už sa pri mobiloch presadzuje konektor USB-C, zatiaľ čo pri reproduktoroch sa ešte stále drží starší typ – micro USB.

Pochopiteľne, vždy je lepší bežne dostupný kábel než špeciálny. Ten sa v prípade straty alebo poškodenia iba ťažko nahrádza. Rovnako je výhodnejšia kombinácia batériového a sieťového napájania. Doma môžete mať reproduktor v sieti, no nie je problém si ho zbaliť a vydať sa s ním na výlet kde nie je zásuvka.

Prirodzene, absolútnym základom je technológia Bluetooth. Jej prostredníctvom môžete reproduktor párovať napríklad s mobilným telefónom alebo tabletom. Dnes však už v tomto smere treba zvážiť aj niečo extra. Napríklad pripojenie viacerých užívateľov naraz.

Veľmi užitočné je aj NFC. Ak ho reproduktor a váš mobil podporujú, dokážete ich spárovať jediným dotykom, prípadne priblížením. Nemusíte tak zariadenia prepájať cez menu a tlačidlá.

Samozrejme, bluetooth reproduktory tiež podporujú i ďalšie rozšírené bezdrôtové štandardy. Majitelia zariadení Apple napríklad určite ocenia podporu AirPlay. Šikovné je aj pripojenie cez Wi-Fi, ktoré je výhodné kvôli vyšším prenosovým rýchlostiam.

 

Dôležité parametre

Kvalita zvuku závisí najmä od veľkosti reproduktora. Malé a ľahké zariadenie nebude nikdy hrať tak dobre ako stĺpový reproduktor so samostatným veľkým wooferom. Preto treba pri parametroch dôkladne zvážiť, čo od vášho zariadenia čakáte a ako ho plánujete využívať.

Okrem už zmienených parametrov sú dôležité najmä nasledovné:

  • Frekvenčný rozsah – meria sa v Hertzoch (Hz) a je označovaný jeho spodnou a hornou hranicou. Platí, že čím širší rozsah, tým lepšia schopnosť reproduktora podať zvukovú stopu reálnejšie.
  • Počet meničov – srdce každého reproduktoru. Prevaha zariadení má menič vo veľkosti 40 mm. Ak chcete väčší, očakávajte aj väčšiu celkovú veľkosť reproduktoru. Menšie zariadenia majú zvyčajne iba jeden menič, tie väčšie dva.
  • Konektivita – čím viac možností, tým lepšie. Okrem bluetooth pripojenia je výhodná napríklad už zmienená NFC konektivita. Užitočná je aj prítomnosť mikrofónu. Ak vám niekto počas prehrávania hudby zavolá, môžete vybaviť hovor aj cez reproduktor.
  • Kompatibilita – dbajte, aby ste si vybrali takú verziu bluetooth, aby ju podporovalo i zariadenie (mobil, notebook…), ku ktorému ho chcete pripojiť. Verzia v reproduktore musí byť rovnaká alebo menšia ako v pripojenom zariadení.

 

Príslušenstvo

Pokiaľ chcete predĺžiť životnosť bluetooth reproduktora, treba si dokúpiť aj príslušenstvo, ktoré vám k tomu pomôže. Napríklad prenášanie si zjednodušíte používaním puzdra. Ak plánujete reproduktor používať hlavne doma, tak oceníte aj špeciálne gumové podložky. Tie eliminujú vibrácie prenášané reproduktorom. Užitočný je aj stojan na domáce reproduktory.

 

Vyberáme pre vás bluetooth reproduktory

Pokiaľ si stále na základe uvedených informácií o bluetooth reproduktoroch nedokážete vybrať, pripravili sme pre vás zopár konkrétnych tipov.

 

1. JBL Go 3

Najlepšie bluetooth reproduktory
Najlepšie bluetooth reproduktory

Model bluetooth repráčika, ktorý sa vám vďaka svojej miniatúrnej veľkosti zmestí hocikam a tak nie je problém ho prenášať. Zábava počas vonkajšieho tréningu či pikniku s priateľmi tak rozhodne nie je žiaden problém.

Reproduktor je odolný voči prachu a vode – trieda IP67. Hudbu si môžete vychutnávať bez drôtov, s pomocou Bluetooth, a to až päť hodín v kuse. Výhodou je, že si môžete vyberať z mnohých farebných variácií, ktoré sa zavďačia každému vkusu. Hmotnosť repráčika je 209 g a výkon 4.2 W.

Cena: približne 35 Eur.

Viac informácií >>

 

2. JBL PartyBox 100

Najlepšie bluetooth reproduktory
Najlepšie bluetooth reproduktory

Pokiaľ plánujete bujarú zábavu celú noc, tak tento model bluetooth reproduktora bude pre vás to pravé. Môžete si vychutnať bleskurýchle streamovanie hudby z vášho smart zariadenia, či prehrávanie z USB. Samozrejmosťou sú aj žiarivé svetelné efekty, ktoré sa dokážu prispôsobiť rytmu hudby.

Ak túžite po ešte lepšom a priestorovom zvuku, je tu možnosť vyskúšať bezdrôtové prepojenie viacerých reproduktorov naraz. Dokonca si ľahko pripojíte k reproduktoru mikrofón či gitaru. Batéria zvládne na jedno nabitie niekoľko hodín prevádzky.

Cena: približne 300 Eur.

Viac informácií >>

 

3. Marshall Emberton

Najlepšie bluetooth reproduktory
Najlepšie bluetooth reproduktory

Prenosný reproduktor, ktorý ponúka nielen špičkový zvuk ale aj dlhú dobu prehrávania. Navyše je ladený do klasického dizajnu s retro nádychom, pričom disponuje výkonnými ovládačmi a zosilňovačom triedy D. Výhodou tiež je, že vďaka kompaktným rozmerom nezaberá takmer žiadne miesto. Zariadenie podporuje Bluetooth 5.0. s dosahom až 10 metrov (výkon 20 W).

V prevádzke vydrží viac ako 20 hodín a plne nabitý je za 3 hodiny. Ak však využijete funkciu rýchleho nabíjania, tak sa už za 20 minút môžete tešiť na ďalších 5 hodín hudby. Určite oceníte aj odolnosť reproduktora, a to pred poškodením vodou alebo prachom. Z toho dôvodu je ideálnym spoločníkom na rôzne vonkajšie aktivity. Samozrejmosťou je aj LED indikátor stavu batérie.

Cena: približne 125-170 Eur.

Viac informácií >>

 

4. Sencor SSS 6800 Sirius Maxi

Najlepšie bluetooth reproduktory
Najlepšie bluetooth reproduktory

Vďaka svojim rozmerom je tento model bezdrôtového reproduktora ideálny na prenášanie a vychutnávanie hudby kedykoľvek a kdekoľvek chcete. Je dokonca odolný aj voči vode (IPX6), pričom prináša pohlcujúci zvuk s výkonom až 50 W RMS.

Vďaka Bluetooth 4.2 môžete bezdrôtovo streamovať hudbu na vzdialenosť až 15 metrov z vášho mobilu. Zároveň je tu možnosť pripojenia dvoch reproduktorov k sebe, a to vďaka technológii TWS. Batéria disponuje veľkou kapacitou (10 000 mAh), čo zaručuje až 13 hodín prevádzky na jedno nabitie. Zaujímavosťou je, že reproduktor môžete využiť aj ako PowerBank.

Cena: približne 85-120 Eur.

Viac informácií >>

 

5. Sony SRS-XB23

Najlepšie bluetooth reproduktory
Najlepšie bluetooth reproduktory

Aj svetoznáma značka Sony ma čo vo svete reproduktorov ponúknuť. Výhodou tohto modelu je, že vďaka svojmu tvaru podobnému fľaši sa vám zmestí kdekoľvek. Preto je vhodný nielen na indoor ale aj na outdoor aktivity. Navyše disponuje praktickým pútkom, takže ho nie je problém pripnúť hoci i na batoh.

Batéria reproduktora sľubuje až 12-hodinovú výdrž. Zariadenie je tvorené celkom 4 reproduktormi, pričom 2 hlavné disponujú technológiou EXTRA BASS. Určite tiež oceníte možnosť prepojenia až 100 kompatibilných reproduktorov, zabudovaný mikrofón na vybavenie hovorov, odolnosť podľa špecifikácie IP67 (prach i voda) či diaľkové ovládanie cez aplikáciu Sony.

Cena: približne 70-125 Eur.

Viac informácií >>

 

obrázky: heureka, freepik

 

Špeciál

Špeciálny obsah na magazíne Pcčko.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *