Sponzorované

Ako vznikol internet? Míľniky, ktoré zmenili svet

V dnešnej dobe si nevieme predstaviť svet bez internetu. Za pár sekúnd na ňom nájdeme všetko, čo potrebujeme. Niektoré povolania by ani nevznikli, ak by internet nebol. Vďaka nemu komunikujeme s ľuďmi po celom svete, zisťujeme zaujímavosti či pozeráme filmy. Čo všetko predchádzalo jeho vzniku a kedy začal vyzerať tak, ako ho poznáme dnes? 

 

 

Začiatky internetu

Ešte predtým, ako dosahovala rýchlosť internetu dnešné hodnoty, bol len akýmsi pokusom ochrániť komunikáciu. Počas studenej vojny medzi USA a Sovietskym zväzom si v USA uvedomili, že potrebujú komunikačný systém, ktorý Sovietsky zväz nedokáže zničiť raketami.

Založili novú agentúru – ARPA (Advanced Research Projects Agency), ktorá bola odpoveďou na vypustenie satelitu Sputnik do vesmíru Sovietmi. Ten vo vesmíre vydržal len 3 mesiace, pretože pri návrate na Zem zhorel v atmosfére. No aj tak poskytol vedcom cenné informácie.

V roku 1962 vytvorili sieť ARPANET, cez ktorú o 4 roky neskôr prešla prvá správa z jedného počítača do druhého. Do siete sa postupne začali pridávať ďalšie počítače. Dosiahli ale limity a správy sa navzájom rušili, čo ovplyvnilo kvalitu celej komunikácie.

 

Vznik protokolu TCP/IP

Celú situáciu sa im podarilo vyriešiť systémom, vďaka ktorému mohli počítače v jednej sieti komunikovať súčasne. Nazvali ho Transmission Control Protocol – TCP. Neskôr pridali internetový protokol IP, čo umožnilo počítačom komunikovať a rozpoznávať iné zariadenia v sieti. Tieto protokoly nahradili predchádzajúci protokol NCP – Network Control Program.

Prehliadanie internetu
Prehliadanie internetu

 

Vznik World Wide Webu

Vďaka týmto protokolom sa z ARPANET-u stal medzinárodne využívaný internet. Univerzity po celom svete si mohli pomerne rýchlo vymieňať dáta a údaje. V roku 1991 programátor Tim Berners-Lee prišiel s nápadom, ako ho vylepšiť, a vytvoril World Wide Web.

Okrem toho vytvoril aj HTML – hypertextový značkovací jazyk, ktorým môžete tvoriť webové stránky. Takisto aj protokol HTTP umožňujúci načítať prepojené zdroje z celého webu.

Internet už neslúžil len na posielanie dát medzi počítačmi. Vzniklo miesto s uloženými údajmi, ku ktorým mal prístup ktokoľvek pripojený. Bola možnosť si ich aj stiahnuť. Vďaka tomu položil základy internetu, ako ho poznáme dnes.

 

Prvý internetový prehliadač

Za prvý internetový prehliadač môžeme považovať Mosaic, neskôr premenovaný na Netscape. Vytvorili ho študenti a vedci z University of Illinois. Používateľom ponúkal možnosť prezerať prvé webové stránky s obrázkami a hypertextovými odkazmi.

 

Za vznikom najznámejšieho prehliadača – Google, ktorý využívame dodnes, boli dvaja študenti Stanfordskej univerzity – Larry Page a Sergey Brin. Ich motiváciou bolo vylepšiť vyhľadávanie tak, aby boli výsledky prehľadné a všeobecne prístupné, čo sa im nakoniec aj podarilo.

Zdroje: sponzorovaný článok,
https://www.history.com/topics/inventions/invention-of-the-internet

https://hnonline.sk/style/tech/476314-kedy-vznikol-internet-podla-mnohych-pred-30-rokmi
https://www.mojandroid.sk/navrat-do-minulosti-ako-vznikol-internet-tema/

Zdroj obrázkov: pexels.com

 

Advertoriál

Sponzorovaný obsah na magazíne Pcčko.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *